Savoir-vivre – recenzja niezwykłej książki o dobrym wychowaniu

Tytuł: ,,Savoir-vivre”

Autor: Zofia Stryjeńska

Wydawnictwo: Bosz

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena: wybitna

 

Recenzja:

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że książka o tytule ,,Savoir-vivre” będzie poradnikiem bardzo precyzyjnie wyjaśniającym zasady właściwego postępowania w towarzystwie. 

Kiedy jednak zagłębić się nie tylko w samą treść, ale również w postać autorki – okazuje się, że to pozycja o czymś znacznie ważniejszym. 

 

Zofia Stryjeńska pisząc tę książkę przyjęła pseudonim prof. Hillar (nawiązując do francuskiego słowa wesoły), co miało podkreślić jej dystans i nieco odciążyć tę pozycję od grożącego jej piętna pouczającego podręcznika. 

 

Warto wspomnieć, że pozycja pierwszy raz ujrzała światło dzienne w w latach 40-tych XX wieku (w nieco zmienionej wersji).

 

Sama Zofia była postacią niezwykle barwną, a jej dzieci i wnuki na wieść o wybranej tematyce książki… pukały się w głowę. Artystka doskonale znała wszelkie reguły poprawnego zachowania, ale rzadko kiedy je stosowała. 

 

 

 

Sama pozycja choć jest wypełniona ciekawymi i zgodnymi z obowiązującą etykietą zasadami, nie sugeruje jednak, że to one są w życiu najważniejsze.

 

Autorka dzieli swoje rozważania na 4 części, gdzie pierwsza nawiązuje do podstaw dobrego wychowania, a kolejne są coraz bardziej zaawansowanymi formami opisu kulturalnego człowieka na poziomie. 

 

Bardzo trafne są spostrzeżenia chociażby dotyczące kwestii etycznych, taktowności, higieny czy estetyki. Zadziwiające jak w tak niewielkiej objętościowo książeczce udało się zmieścić tyle treści wysokich lotów. 

 

Dowiemy się z niej także kwestii praktycznych. Zostaną nam wyjaśnione specyfikacje dotyczące rautu, herbaty popołudniowej, francuskiego śniadania czy garden-party. Zostaną również wyłożone najważniejsze zasady panujące przy stole, te związane z dobieraniem garderoby czy kolejności przedstawiania gości. 

 

 

 

 

Najważniejszym jednak morałem jest ten dotyczący głównej myśli autorki – najbardziej istotną umiejętnością życia w społeczeństwie jest bycie mądrym i dobrym.

 

Jakkolwiek brzmi to banalnie, warto się nad tym chwilę zastanowić. 

,,Savoir-vivre” to pozycja, która została pięknie wydana. Przyciąga spojrzenia, zachwyca i gwarantuje czytelnikowi prawdziwą podróż do świata wyższych przyjemności. 

 

Polecam ją zarówno jako książkę dla dzieci (raczej tych starszych, od 13-ego roku życia), jak i lekturę dla każdego dorosłego. 

 

 

Poprzedni wpis
Dobre maniery dla dzieci. Rodzina Wafelków – recenzja
Następny wpis
Miłość od pierwszego wejrzenia – recenzja
Tags: +100, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2019, Bosz, dobre wychowanie, estetyka, etyka, klasyka, książka artystyczna, nowoczesne pojęcia o dobrem wychowaniu, piękna książka na prezent, przegląd pobieżny zwyczajów towarzyskich, recenzje książkowe, savoir vivre, takt, Wydawnictwo Bosz, wyjątkowa książka na prezent, Zofia Stryjeńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja