fbpx

Miłość od pierwszego wejrzenia – recenzja

Miłość od pierwszego wejrzenia – recenzja

Tytuł: ,,Miłość od pierwszego wejrzenia”

Autor: Wisława Szymborska

Ilustracje: Beatrice Gasca Queirazza

Tłumaczenie na język francuski: Piotr Kamiński

Wydawnictwo: Format

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu

Ocena: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Chyba każdy choć raz w życiu (a przynajmniej taką mam nadzieję) przeczytał wiersz noblistki Wisławy Szymborskiej ,,Miłość od pierwszego wejrzenia”. To piękny utwór o zrządzeniach losu, przypadkowości, a przede wszystkim – zauroczeniu i fascynacji.

 

Wydawnictwo Format postanowiło wydać go w nietypowej formie z ilustracjami Beatrice Gasca Queirazza oraz dwoma wersjami językowymi – polską i francuską.

 

 

 

 

Książka jest jednak wyjątkowa także ze względu na sposób jej czytania. Nie ma w niej pojedynczych rozkładówek, które później zostałyby po prostu połączone w całość. W tym przypadku książka to ciąg stron zespolonych ze sobą, które teoretycznie dzielą się na pewne części, ale finalnie są nierozerwalną jednością. 

 

To swego rodzaju panorama wiersza, która razem z tekstem i odpowiadającym mu ilustracją ma oddziaływać nie tylko na wyobraźnię czytelnika, ale także serwować mu wizualną ucztę. 

 

Rysunki ilustratorki kryją w sobie wiele nawiązań do wiersza. Są jego piękną i niezwykle poetycką interpretacją. Można długo się w nie wpatrywać oraz wyszukiwać subtelnych niuansów, które łączą jedno z drugim.

 

Po pierwszym przekartkowaniu czeka czytelnika podróż powrotna po gąszczu słów. Zostały one graficznie rozmieszczone na stronach i zespolone z wersją francuską książki, tworząc w ten sposób nawiązanie do wiersza o wzajemnym przenikaniu się rzeczy i czasów. 

 

 

 

 

,,Miłość od pierwszego wrażenia” jest hołdem dla poetki, ale także zachwytem nad magiczną stroną miłości – jej początków, pierwszych domysłów, niepewności i zadawania pytań. To ujęty moment, kiedy ludzie odsłaniają całą swoją wrażliwość – ryzykują, żeby zrobić krok do przodu. Zupełnie tak, jak pokazuje to ilustracja okładkowa; mając w perspektywie obietnicę pewnej jedności. 

 

Miłość jest chyba jednym z najczęściej poruszanych tematów w literaturze. Artyści uwielbiają tworzyć inspirując się tym uczuciem, a ludzie niezwykle lubią czytać lub oglądać historie, w których zostało wplecione zakochanie. 

 

,,Miłość od pierwszego wejrzenia” jest więc doskonałym zjednoczeniem pomiędzy uroczą historią o kiełkującym uczuciu, a artystyczną interpretacją tego utworu przez ilustratorkę. 

 

Polecam tę książkę dorosłym oraz dzieciom powyżej 13. roku życia.

Link do strony ,,Tu się czyta”: https://tusieczyta.pl/pl/format/644-milosc-od-pierwszego-wejrzenia-9788361488675.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment