Miłość od pierwszego wejrzenia – recenzja

Tytuł: ,,Miłość od pierwszego wejrzenia”

Autor: Wisława Szymborska

Ilustracje: Beatrice Gasca Queirazza

Tłumaczenie na język francuski: Piotr Kamiński

Wydawnictwo: Format

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu

Ocena: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Chyba każdy choć raz w życiu (a przynajmniej taką mam nadzieję) przeczytał wiersz noblistki Wisławy Szymborskiej ,,Miłość od pierwszego wejrzenia”. To piękny utwór o zrządzeniach losu, przypadkowości, a przede wszystkim – zauroczeniu i fascynacji.

 

Wydawnictwo Format postanowiło wydać go w nietypowej formie z ilustracjami Beatrice Gasca Queirazza oraz dwoma wersjami językowymi – polską i francuską.

 

 

 

 

Książka jest jednak wyjątkowa także ze względu na sposób jej czytania. Nie ma w niej pojedynczych rozkładówek, które później zostałyby po prostu połączone w całość. W tym przypadku książka to ciąg stron zespolonych ze sobą, które teoretycznie dzielą się na pewne części, ale finalnie są nierozerwalną jednością. 

 

To swego rodzaju panorama wiersza, która razem z tekstem i odpowiadającym mu ilustracją ma oddziaływać nie tylko na wyobraźnię czytelnika, ale także serwować mu wizualną ucztę. 

 

Rysunki ilustratorki kryją w sobie wiele nawiązań do wiersza. Są jego piękną i niezwykle poetycką interpretacją. Można długo się w nie wpatrywać oraz wyszukiwać subtelnych niuansów, które łączą jedno z drugim.

 

Po pierwszym przekartkowaniu czeka czytelnika podróż powrotna po gąszczu słów. Zostały one graficznie rozmieszczone na stronach i zespolone z wersją francuską książki, tworząc w ten sposób nawiązanie do wiersza o wzajemnym przenikaniu się rzeczy i czasów. 

 

 

 

 

,,Miłość od pierwszego wrażenia” jest hołdem dla poetki, ale także zachwytem nad magiczną stroną miłości – jej początków, pierwszych domysłów, niepewności i zadawania pytań. To ujęty moment, kiedy ludzie odsłaniają całą swoją wrażliwość – ryzykują, żeby zrobić krok do przodu. Zupełnie tak, jak pokazuje to ilustracja okładkowa; mając w perspektywie obietnicę pewnej jedności. 

 

Miłość jest chyba jednym z najczęściej poruszanych tematów w literaturze. Artyści uwielbiają tworzyć inspirując się tym uczuciem, a ludzie niezwykle lubią czytać lub oglądać historie, w których zostało wplecione zakochanie. 

 

,,Miłość od pierwszego wejrzenia” jest więc doskonałym zjednoczeniem pomiędzy uroczą historią o kiełkującym uczuciu, a artystyczną interpretacją tego utworu przez ilustratorkę. 

 

Polecam tę książkę dorosłym oraz dzieciom powyżej 13. roku życia.

Link do strony ,,Tu się czyta”: https://tusieczyta.pl/pl/do-ogladania/945-milosc-od-pierwszego-wejrzenia-9788366789234.html

 

 

Poprzedni wpis
Savoir-vivre – recenzja niezwykłej książki o dobrym wychowaniu
Następny wpis
Małe Licho i anioł z kamienia – recenzja
Tags: +100, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2019, Beatrice Gasca Queirazza, blog o książkach, Format, klasyka, książka na prezent, miłość, Miłość od pierwszego wejrzenia, nietypowa książka, nietypowy format książki, nowość książkowa, oryginalna książka, Piotr Kamiński, poezja, recenzje książek, Tu się czyta, wiersz, Wisława Szymborska, Wydawnictwo Format

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja