Tajemnica Floriana – recenzja

Tytuł: ,,Tajemnica Floriana”

Tekst: Chava Nissimov

Ilustracje: Marianna Raskin

Tłumaczenie: Anna Klingofer-Szostakowska

Wydawnictwo: Tadam

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Wyobraźcie sobie, że w wieku 10 lat ktoś powierza wam sekret, od którego zależy wasze życie.

 

,,Tajemnica Floriana” to książka Chavy Nissimov; pisarki, poetki oraz aktywistki, która urodziła się w 1939 roku w Warszawie. Kobieta jest Żydówką, która będąc małą dziewczynką ukrywała się u polskiej rodziny.

 

Po latach opisuje swoje wspomnienia w książkach, często przyjmując inne punkty widzenia. Stara się przywoływać przeszłość nie tylko z własnej perspektywy, ale chociażby wyobraża sobie także czas wojny oczami rodziny u której mieszkała.

 

 

 

 

 

,,Tajemnica Floriana” jest właśnie książką o 10. letnim chłopcu, przed którym pewnego dnia rodzice postawili nie lada wyzwanie.

 

Ten prawie nastolatek z kwi i kości był zupełnie zwyczajnym dzieckiem tak jak jego rówieśnicy. Miał swoją sympatię Kamilę, do której najpierw potajemnie wzdychał, a później postanowił zmierzyć się z tym nowym dla niego uczuciem. W pewnych chwilach nienawidził swoich rodziców, np. za odmienne poglądy. Marzył o prezencie pod choinkę i po prostu o beztroskiej zabawie z kolegami.

 

Żydówka, 5.letnia Ewa, którą tata pewnego dnia po prostu przyniósł w starym worku do domu, była dla Floriana dziwaczką. Nie okazywała emocji, nie potrafiła sama jeść i dziwnie wyglądała z bardzo jasnymi włosami i śniadą buzią.

 

Wywróciła życie chłopaka do góry nogami. Nie mógł już dłużej przebywać na podwórku, bo bał się, że ze względu na swój długi język, może coś wygadać.

 

Florian z całą pewnością nie był idealnym dzieckiem. Na początku dokuczał małej Ewie. W ten sposób buntował się na jej obecność w domu, zachwianie porządku, niemożność zapraszania kolegów do siebie, a przede wszystkim poświęcenie, jakie wkładał w dotrzymanie tajemnicy.

 

 

 

 

 

,,Tajemnica Floriana” porusza bardzo dużo ważnych kwestii. Opowiada o wewnętrznym konflikcie głównego bohatera, który z jednej strony rozumie, dlaczego koledzy przeklinają i nienawidzą Żydów, ale z drugiej – nie widzi w małej i niewinnej Ewie niczego groźnego i niebezpiecznego.

 

Florian poznaje nie tylko czym jest kłamstwo, ale także to, że jest ono czasami ważniejsze, niż sama prawda.

 

Książka ma duże litery, co aż zachęca do samodzielnego czytania przez początkujących czytelników. Ilustracje Marianny Raskin z kolei potęgują nostalgię i przenoszą nas bezpośrednio w czasy wojny, smutku, strachu, ale także miłości i nadziei.

 

Niezwykle polecam tę książkę każdemu powyżej 8. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-tadam.pl/publikacje/tajemnica-floriana/

 

 

Poprzedni wpis
Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała – recenzja
Następny wpis
Tak jak ty – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +8, +9, 2019, Anna Klingofer - Szostakowska, blog książkowy, Chava Nissimov, dorastanie, druga wojna światowa, dzieciństwo, Florian, II wojna, kłamstwo, książki dla dzieci o drugiej wojnie, Marianna Raskin, niebezpieczeństwo, recenzje książek dla dzieci, Tadam, tajemnica, Tajemnica Floriana, Wydawnictwo Tadam, Żydzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja