fbpx

Tak jak ty – recenzja

Tak jak ty – recenzja

Tytuł: ,,Tak jak ty

Tekst: Jean-Baptiste Del Amo

Ilustracje: Pauline Martin

Tłumaczenie: Paweł Łapiński

Wydawnictwo: Entliczek

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo:  dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Mam słabość do książek dla dzieci, które starają się im pokazać, że zwierzęta są żywymi istotami i należy je szanować oraz respektować ich prawa.

 

,,Tak jak ty” to piękny picturebook z charakterystycznymi ilustracjami Pauline Martin.

Wielu czytelników może kojarzyć jej styl z takich książek jak ,,Miłość”, ,,Przyjaźń”, ,,Co mi powiedział tata” lub ,,Moja młodsza siostra”.

 

Z kolei jego autorem jest Jean-Baptiste Del Amo, francuski pisarz, który dopiero debiutuje w literaturze dziecięcej.

 

 

 

 

,,Tak jak ty” to historia o pewnej dziewczynce, które opowiada o swoim życiu, zestawiając je z rzeczywistością różnych zwierząt.

 

Zauważa, że zarówno człowiek jak i inne istoty potrzebują bliskości, miejsca, w którym będą się czuły bezpieczne czy zabawy.

 

Nieważne czy poruszasz się na dwóch nogach czy czterech łapach – chcesz być zdrowy i w dobrym samopoczuciu.

 

Książka kończy się na bardzo ważnej rozkładówce, gdzie nasza mała bohaterka prowadzi pochód różnych zwierząt. W jej imieniu wypowiada się pierwszoosobowy narrator, który oświadcza, że wszyscy – mimo różnic – jesteśmy częścią świata.

 

Może to dać młodym czytelnikom dużo do myślenia oraz już od pierwszych lat życia zasiać w nich ziarno dbania o środowisko i opiekowania się mniejszymi od siebie.

 

 

 

 

W ,,Tak jak ty” każda rozkładówka została zbudowana na podobnej zasadzie – z prawej strony znajduje się kadr z życia głównej bohaterki książki, a z lewej znajdują się zwierzęta. W tej pozycji pojawiają się takie gatunki, jak np. krowy, goryle, świnki, tygrysy czy pingwiny.

 

Polecam tę pozycję każdemu dziecku powyżej 2. roku życia. To jedna z piękniejszych książek dla dzieci w prosty sposób pokazujących jak ważna jest empatia w stosunku do zwierząt.

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment