Autor: Dimitris Chassapakis
Ilustracje: Dimitris Chassapakis
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2019
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Recenzja:
Książki interaktywne są najlepszym z możliwych połączeń – gier i literatury. Lubię je jako dorosła, ale polecam też osobom, które nieczęsto sięgają po tradycyjne powieści.
Interaktywna gra książkowa ,,Dziennik 29” ma szansę zainteresować każdego, tym bardziej, że traktuje czytelnika poważnie, jak godnego sobie przeciwnika. Co dokładnie mam na myśli? Już tłumaczę.
,,Dziennik 29” to propozycja wydawnicza, jakiej chyba jeszcze w Polsce nie było. Jest powiewem nowoczesności i spojrzenia na możliwość opowiadania historii w zupełnie inny sposób.
Jej pomysłodawcą i autorem jest Dimitris Chassapakis, który w 2017 roku przekonał prawie 5 tys. osób na portalu crowdfundingowym Kickstarter, żeby wsparli jego pomysł i pomogli wydać mu książkę.
Tę ideę doceniło także Wydawnictwo FoxGames, które teraz dzieli się tym wspaniałym wynalazkiem z polskimi odbiorcami.
,,Dziennik 29” składa się z ponad 60 łamigłówek, które krok po kroku prowadzą do rozwiązania zagadki. Czytelnik otrzymuje zarys fabularny, który wyznacza mu zadanie.
Należy wcielić się w poszukiwacza przygód, który pragnie dowiedzieć się, co się stało z zespołem badającym sekret obcej cywilizacji.
Jedyne co jest niezbędne do tego zadania to książka, telefon lub komputer z dostępem do internetu, ołówek i polecam także coś do notowania.
W rozwiązywaniu łamigłówek istotna jest chronologia. Często późniejsze zagadki, dotyczą wcześniejszych haseł. Odpowiedzi to przeważnie słowo lub liczba, czasami ciąg słów lub liczb, które uogólniają jakieś zagadnienie, ale nie rozwijają go.
Nie trzeba jednak bardzo się obawiać, jeżeli nie zna się rozwiązania którejś z zagadki. Strona internetowa daje nam dwie możliwości – podpowiedzi oraz gotowego hasła. Dzięki czemu dalej możemy kontynuować grę, bez obawy, że coś nam umknie.
,,Dziennik 29” nie robiłby pewnie też takiego wrażenia, gdyby nie jego oprawa graficzna. Szkice, wzory, tekstura stron czy skóropodobna okładka sprawiają, że rzeczywiście ma się poczucie obcowania z jakimś niezwykłym, tajemniczym dziennikiem.
Warta wspomnienia jest także cena, która zarówno jak na wydanie oraz ogrom pracy, jakie w nią włożono, jest zaskakująco niska.
Tę grę – książkę polecam dla wszystkich ambitnych dzieci od 12-ego roku życia, młodzieży oraz także dorosłych.
Link do strony wydawnictwa: http://foxgames.pl/dziennik-29-pierwsza-interkatywna-gra-ksiazkowa-premiera-13-marca/
PREMIERA: 13.03.2019
1 komentarz. Zostaw komentarz
[…] rok temu odbyła się premiera ,,Dziennika29” – młodzieżowej pozycji z zagadkami, która nie opowiadała historii, ale zdecydowanie […]