fbpx

Habibi – recenzja

Habibi – recenzja

Tytuł: ,,Habibi”

Scenariusz: Craig Thompson

Rysunki: Craig Thompson

Tłumaczenie: Łukasz Wróbel

Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy

Rok wydania: 2019 (Wydanie II)

Objętość:  prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Są takie powieści, które przenoszą nas w metafizyczną podróż w głąb człowieka, wiary i symboli, nad którymi nie zastanawiamy się często w ciągu dnia.

 

Craig Thompson jest wielokrotnie nagradzanym scenarzystą i rysownikiem komiksowym. Swoją międzynarodową sławę zyskał za sprawą ,,Blankets”, którego recenzja pojawi się na stronie już niedługo.

 

,,Habibi” było jego późniejszym projektem, jednak także zostało dostrzeżone m.in. otrzymując Nagrodę Krytyków francuskiego Stowarzyszenia Krytyków i Dziennikarzy Komiksowych oraz Nagrodę Eisnera dla najlepszego scenarzysty i rysownika.

 

 

 

To prawie 700 stronicowy komiks, który został poświęcony takim tematom jak miłość, przywiązanie czy poświęcenie. Mnogie nawiązania do Koranu oraz języka arabskiego, przeplatają fabułę i wzbogacają ją.

 

Główną bohaterką i jednocześnie narratorem ,,Habibi” jest Dodola, młoda kobieta, która będąc małą dziewczynką, została sprzedana obcemu mężczyźnie, żeby ten mógł się z nią ożenić.

 

Pozbawiono jej dzieciństwa i brutalnie odebrano wolność. Dodola jednak znalazła sobie cel – zaopiekowała się porzuconym dzieckiem, a następnie z nim uciekła.

Przez lata poświęcała całą siebie, żeby malcowi niczego nie brakowało. Znajdywała ukojenie w chwilach, kiedy był bezpieczny oraz w opowieściach, które snuła.

 

 

 

 

 

,,Habibi” to historia o porzucaniu cielesności. Poszukiwaniu sensu w Bogu, kiedy rzeczywistość wokół jest zbyt bolesna, by przyjąć ją jako przypadkową zbieżność losu. Bohaterowie komiksu i sama jego forma wydaje się wskazywać, że nasze wybory i działania, nasze życia mają potwierdzenie w mistycznych dziełach wielkich umysłów.

 

Craig Thompson zawarł w tej książce nie tylko swój wielki zachwyt nad możliwością opowiadań, ale także nadzieję, że mają one moc sprawczą.

 

,,Habibi” jest niezwykłym i wybitnym dziełem. Zarówno w warstwie tekstowej, fabularnej, jak i wizualnej. Każdy kadr, każda rozkładówka wydaje się być odpowiednio przemyślana i uzasadniona. Jest tutaj zachwyt nad formą, geometrią oraz ornamentem.

 

 

 

 

 

To nie jest jednak łatwa w odbiorze książka. Są w niej sceny obrazujące seks, gwałt, brutalność. Każdy kadr jest jednak uzasadniony i prowadzi do meritum całej opowieści.

 

,,Habibi” polecam jako ważną lekturę dla nastolatków, od 16-ego roku życia, jako lekcję tolerancji, szacunku oraz po prostu człowieczeństwa.

 

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Habibi+%28wyd.+II%29/pokaz.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
1 Comment

Post a Comment