fbpx

Serce na sznurku – recenzja

Serce na sznurku – recenzja

Tytuł: ,,Serce na sznurku

Autor: Małgorzata Domagalik

Ilustracje: Marcin Piwowarski

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: wybitna

 

 

 

Recenzja:

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w książce ,,Serce na sznurku” czarnym charakterem jest główna postać niedźwiedzia Ksawerego. Jest on typem samotnika, który z pogardą podchodzi do wszystkich innych. Ma wysokie mniemanie o sobie i uważa rodzinę i sąsiadów za mniej wartościowych od siebie.

 

W rzeczywistości jednak ,,Serce na sznurku” to opowieść o złym wpływie człowieka na środowisko, jego niszczycielskim i okrutnym podejściu do natury i zwierząt, braku tolerancji oraz egocentryzmie.

 

 

 

 

Ta książka jest niezwykła pod wieloma względami. Łączy świat rzeczywisty z fantastycznym wykreowanym przez autorkę. Tutaj naturalni wrogowie, stają się przyjaciółmi. Nie kieruje nimi instynkt, ale trzy najważniejsze wartości – honor, przyjaźń i tolerancja.

 

Obok głównego bohatera – niedźwiedzia Ksawerego, w całej historii bardzo ważną rolę odgrywa bezimienna Foka, a w zasadzie młoda Foczka, która pozbawiona Mamy oraz ufna w dobro drugiej istoty, trafia prosto pod dach niedźwiedzia.

 

Na początku nieśmiało próbuje się z nim zaprzyjaźnić, co miś polarny traktuje z wyższością, kiedy jednak dostaje on niespodziewaną wiadomość o śmierci przyjaciela, wpada w marazm. Jest to początek jego długiej drogi do przemiany, która zapoczątkuje swego rodzaju polarną rewolucję.

 

 

 

 

Książka napisana jest pięknym, nieco poetyckim językiem. Czasami trafiają się trudniejsze słowa, które rzadko widuje się w literaturze dziecięcej. Ich znaczenie łatwo jest jednak wywnioskować z kontekstu.

 

Pozycję wzbogacają także ilustracje Marcina Piwowarskiego. To czarno białe szkice, które wzmacniają jeszcze nastrój poetyckiej rozprawki na temat dobra i zła, empatii, tolerancji oraz przyjaźni.

 

,,Serce na sznurku” to bardzo ważna książka dla dzieci o tym, że bez względu na wszystko warto być dobrym, dostrzegać potrzeby innych, doceniać pomoc przyjaciół i patrzeć ponad podziałami.

 

Niezwykle polecam ją dla czytelników powyżej 8-ego roku życia.

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--