Miastonauci – recenzja

Tytuł: ,,Miastonauci

Autor: Tytus Brzozowski

Ilustracje: Tytus Brzozowski

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2017

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Znacie moją słabość do książek interaktywnych. A kiedy są tak piękne, jak ta omawiana przeze mnie dzisiaj, nie mam wyboru, jak zacząć od bardzo entuzjastycznych słów.

 

Zanim zabrałam się za pisanie recenzji, spędziłam z nią ponad godzinę ( z książką, która ma raptem 14 stron!). A to wszystko przez to, że za każdym razem wynajdywałam w niej nową ciekawostkę, dostrzegałam nowych bohaterów i chciałam za nimi podążać.

 

,,Miastonauci” Tytusa Brzozowskiego to bowiem książka pozbawiona słów. Mogą czerpać z niej przyjemność nawet osoby, które jeszcze nie potrafią czytać. Będzie idealną propozycją dla dzieci przedszkolnych i starszych. Osób, które nie muszą umieć jeszcze składać liter, ale powinny już liczyć, przynajmniej do 30.

 

 

To książka, która przez wzgląd na kartonowe strony i zaokrąglone rogi, może wydawać się pozycją dla najmłodszych, ale byłaby dla nich trochę za trudna. Dlaczego? Ponieważ w ,,Miastonautach” samemu trzeba znaleźć sobie zadanie do wykonania. Tabliczki z elementami do odszukania są sprytnie wkomponowane w prezentowaną przestrzeń. Każda z postaci jest na swój sposób charakterystyczna, ale mnogość tylu bohaterów może wprowadzić obserwatora poniżej 4-ego roku życia w lekką konsternację.

 

 

 

 

Tytus Brzozowski stworzył serię pięknych obrazów akwarelowych, które z powodzeniem mogłyby być miejscem akcji wspaniałej, futurystycznej opowieści. Widać tu ogromną fascynację urbanistyką, architekturą i formami przestrzennymi.

 

Artysta przedstawił swoją wizję surrealistycznego świata, w którym wszelkie prawa fizyki nie mają prawa bytu. Bohaterowie mają niezwykłe zdolności, budowle lewitują w powietrzu lub są utrzymywane przez niepozorne konstrukcje.

 

To bardzo odważna propozycja na książkę dla dzieci, ale to ogromnie mi się podoba. Uważam za ważne, żeby pokazywać najmłodszym rzeczy ambitne. Ilustracje z ,,Miastonautów” z powodzeniem mogłyby być pracami z przeznaczeniem do oglądania wyłącznie przez dorosłych.

 

Dodatkowo, sporo w nich nawiązań do polskiej architektury. Możemy odnaleźć tutaj chociażby charakterystyczne elementy krajobrazu z Warszawy, Gdańska czy Krakowa.

Dla mnie ten artbook nie ma głównego bohatera. Chyba, że  za główną postać przyjmiemy samo miasto. To ono jest polem rozgrywek i miejscem w którym dzieje się bez końca.

 

 

 

 

,,Miastonauci”, zlepek słów, który powstał na skutek połączenia ,,miasta” oraz ,,astronauty lub kosmonauty”, sugeruje nam, żeby oderwać się od ziemi i wyruszyć w podróż. Może jednak nie powinniśmy ograniczać się tylko do tych realnie istniejących miejsc, ale również wyruszyć do takich, które powstają wyłącznie w naszej wyobraźni.

 

Link do strony wydawnictwa: https://babaryba.pl/pl/p/MIASTONAUCI-Tytus-Brzozowski/181

 

 

Poprzedni wpis
Jak tata pokazał mi wszechświat – recenzja
Następny wpis
Pan Kuleczka. Skarby – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +4, +5, +6, +7, +8, +9, architektura, artbook, Babaryba, książka gra, książka interaktywna, książka obrazkowa, książki, książki dla dzieci, miasta Polski, Miastonauci, podążanie za bohaterem, recenzent, recenzje książkowe, surrealizm, Tytus Brzozowski, Wydawnictwo Babaryba, zadania, zagadki

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja