Mejle na miotle – recenzja

Tytuł: ,,Mejle na miotle”

Autor: Agnieszka Tyszka

Projekt okładki: Agata Dudek

Wydawnictwo: Akapit Press

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Wierzycie w obecność czarownic? Ale nie takich stereotypowych, latających na miotle i z brodawkami na nosie. Pisząc ,,czarownic”, mam raczej na myśli kobiety znające się na ziołolecznictwie, z ogromną wiedzą o świecie i odważne.

 

Mam wrażenie, że wiele osób poddaje ich istnienie w wątpliwość. Niesłusznie! Czarownice istnieją i mają się całkiem dobrze. Najlepszym tego przykładem są bohaterki książki ,,Mejle na miotle” pióra Agnieszki Tyszki.

 

 

Od razu uprzedzam na wstępie, żeby była jasność, to nie jest książka fantasy, ani o magii. Jej główną bohaterką jest Amanda. Bardzo przyziemna dziewczyna, uczennica liceum. Jej ogromną pasją jest taniec flamenco, ale zupełnie nie ma głowy do nauk humanistycznych. Co więcej, ma zagrożenie z historii i jeśli nie przyłoży się do nauki i nie zda egzaminu komisyjnego w sierpniu, to czeka ją powtórka roku.

 

W sumie można powiedzieć, że od tego wszystko się zaczyna. To dla niej przełomowy moment. Musi przygotować się z tematu życia czarownic w Polsce na przełomie XVI i XVII wieku. Wyjeżdża do ciotki na wieś, gdzie ma mieć zapewnione odpowiednie warunki do nauki. Z czasem, jak to w książkach, ale i w życiu bywa, wszystko staje na głowie.

 

 

 

,,Mejle na miotle” to bardzo interesująca książka. Nie jest podzielona na rozdziały, dlatego czyta się ją jednym tchem. Pełno w niej historycznych ciekawostek. Nawet niektóre, pojawiające się w niej bohaterki żyły kiedyś naprawdę!

 

Sporo w niej odniesień do wspomnianego już przeze mnie ziołolecznictwa, które swoją drogą wraca teraz do łask. Coraz więcej osób zaczyna się nim interesować. Książka jest więc bardzo na czasie. Pozostaje ona także w modnym nastroju nawiązań do kultury pogańskiej i miłości do natury.

 

Najważniejszym jednak jej przesłaniem, bo oczywiście takie ma, to pokaz siły kobiet. Widzę w niej sporo elementów, których wydźwięk można określić mianem sprzyjającym feminizmowi. Pojawia się postać mamy Amandy, która w książce przechodzi zupełną metamorfozę. Sama główna bohaterka bardzo się zmienia, i nie mówię tu tylko o jej podejściu do nauki historii. Staje się bardziej świadoma i pewniejsza siebie.

 

Jak to w książkach dla młodzieży, pojawia się także bardzo sympatyczny wątek romantyczny. Mówiąc prościej – temu tytułowi niczego nie brakuje, a w nowym wydaniu (z nową okładką) prezentuje się doskonale!

 

,,Mejle na miotle” polecam wszystkim uczniom ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceum. Jestem jednak przekonana, że i wielu dorosłych znajdzie w niej przyjemny sposób na spędzenie letnich popołudni.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.akapit-press.pl/glowna/mejle-na-miotle-357.html

 

 

Poprzedni wpis
Będę strażakiem – recenzja
Następny wpis
Wietrzyk – recenzja
Tags: +100, +14, +15, +16, +17, +18, Agata Dudek, Agnieszka Tyszka, Akapit Press, bal przebierańców, czarownica, czarownice, feminizm, flamenco, kobiety, książka dla nastolatek, książki dla młodzieży, liceum, Mejle na miotle, miłość, nastolatki, pierwsze miłości, przyjaźń, siła kobiet, silne kobiety, taniec, Wydawnictwo Akapit Press, zakochanie, zauroczenie, ziołolecznictwo

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja