fbpx

Mój obciachowy tata wymiata internet – recenzja

Mój obciachowy tata wymiata internet – recenzja

Tytuł: ,,Mój obciachowy tata wymiata internet

Autor: Ben Davis

Ilustracje: Mike Lowery

Wydawnictwo: Akapit Press

Rok wydania: 2017

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Jak mówić o ważnych i trudnych tematach, ale w sposób przystępny dla najmłodszych? Jak opowiedzieć o rozstaniu lub rozwodzie dziecku, dla którego miłość rodziców jest czymś najbardziej oczywistym na świecie?

 

Autor książki ,,Mój obciachowy tata wymiata internet”, Ben Davis ma zadatki na specjalistę w rozpracowaniu trudnych tematów. Jego narracja momentami zmusza czytelnika do śmiechu, a czasami wyciska łzy jak cytryna. Cały czas prowadzi nas jednak przez wymagające wątki, ale w taki sposób, że nie odczuwamy strachu lub niepokoju.

 

 

,,Mój obciachowy tata wymiata internet” to historia 11-letniego chłopca, którego życie diametralnie się zmieniło. Pewnego, zupełnie zwyczajnego dnia odchodzi od jego rodziny mama. Zostawia Nelsona, jego młodszą siostrę i tatę zupełnie samych. Jednym pożegnaniem jest kilka słów napisanych w pośpiechu na kartce. Żadnego wyjaśnienia, żadnych racjonalnych dla rodzeństwa argumentów dlaczego.

 

Jakby tego było mało, jego tata przechodzi zupełną metamorfozę. Z poważnego agenta nieruchomości staje się pragnącym kontaktu z naturą człowiekiem – przetrwaniem. Przeprowadzają się, odcinają od elektroniki i internetu i zaczynają nowe życie, pisane na modłę taty.

 

 

 

Nelson ma jednak plan. Powodu odejścia mamy dopatruje we wcześniejszych kłótniach rodziców o pieniądze. Postanawia zarobić wystarczająco dużo, żeby mama do nich wróciła. Zakłada kanał na Youtubie i zamierza zdobyć pieniądze na odsłonach z jego filmików.

 

,,Mój obciachowy tata wymiata internet” jest książką pełną fantastycznego humoru. Czyta się ją z prawdziwą przyjemnością i naprawdę ciężko się od niej oderwać. Oprócz przemyślnej dramaturgii, doskonale pokazuje stan emocjonalny nastolatka i spostrzeżenia, jakie towarzyszą mu w zupełnie nowych i obcych sytuacjach.

 

 

 

W tym tygodniu już drugi raz spotykam się z książką, której początek przypomina kompozycje filmu. Na początku bardzo krótkie wprowadzenie, a później napisy początkowe. To świetny zabieg, który tłumaczy skąd wziął się w ogóle taki tytuł i mniej więcej o czym będzie on traktował. Dodatkowo podkreśla charakter książki.

 

Cała szata graficzna książki to nawiązanie do Youtuba, kamery czy po prostu internetu.

Często przewijają się w niej nawiązania do klasyków filmu. Nad rozdziałami widać pasek postępu filmu oraz poziom naładowania baterii, a poszczególne akapity czasami rozdziela kółeczko z procesem ładowania filmików z Yotubua.

 

Dodatkowo książka pełna jest wyśmienitych ilustracji Mike’a Lowery’ego, a na końcu dostajemy dodatek w postaci dziesięciu najważniejszych wskazówek szkoły przetrwania w buszu, jednego z ludzi, którego postać wzorowana jest zapewne na Bearym Bryllsie.

 

 

 

 

,,Mój obciachowy tata wymiata internet” to książka, którą można polecieć każdemu nastolatkowi, a nawet wcześniej, osobom od 9-ego roku życia. To tytuł, który pokazuje, że każdy ma rodziców, którzy nie zawsze wydają się nam normalni. Czasami ich pomysły odbieramy jako szalone lub co najmniej dziwne. Finalnie jednak głęboko wierzymy w to, że nie biorą się one znikąd. Rodzice robią po prostu wszystko, żeby żyło nam się jak najlepiej.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.akapit-press.pl/glowna/moj-obciachowy-tato-podbija-internet-316.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment