Basia i Franek – recenzja nowości

Basia i Franek – recenzja nowości

Tytuł: ,,Basia, Franek i pielucha”, ,,Basia, Franek i samochody”

Seria: Basia, Franek

Autor: Zofia Stanecka

Ilustracje: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

 

 

Recenzja:

W tej recenzji przeczytacie o dwóch najnowszych kartonówkach z serii przygód o Basi i jej młodszym bracie Franku, autorki Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak.

Na stronie znajdziecie także recenzje kilku innych tytułów z Basią w roli głównej:

– ,,Basia i przedszkole”,

– ,,Basia i śmieci”, 

– ,,Basia. Wielka księga pytań”. 

 

,,Basia, Franek i pielucha” oraz ,,Basia, Franek i samochody” to dwie nowości o zupełnie innej tematyce, jednak obie łączy ten sam wstęp. Można z niego wyczytać o relacji pomiędzy rodzeństwem. Basia jako starsza siostra uczy brata różnych nazw zwierząt, kolorów, liczb czy pojazdów. Dzięki temu Frankowi jest łatwiej rozumieć otaczający go świat, czuje też, że ma oparcie w Basi.

 

 

Książki mają ten sam format. Ich twarde, tekturowe strony pozwolą na długie użytkowanie i częste przeglądanie (bez obawy o porwanie).

 

 

,,Basia, Franek i pielucha” to bardzo ważna lekcja samodzielności. Chłopiec nie chce już nosić pieluchy i chciałby zacząć korzystać z toalety tak jak jego tata. Niestety jest jeszcze za mały i nie dosięga do ubikacji.

Basia woła mamę i Franek może sam skorzystać z toalety. 

 

Książka nie ma rozbudowanej historii, ale tylko lekko zarysowuje zagadnienie. Dzięki niej rodzice mogą zachęcić dziecko do podjęcia pierwszych samodzielnych kroków w kwestii zrezygnowania z pieluszki. 

 

 

 

 

 

Z kolei w ,,Basia, Franek i samochody” poznajemy wszystkie pojazdy chłopca. Podczas zabawy z siostrą Franek uczy się do czego służy straż pożarna, jaką pełni funkcję karetka pogotowia, wóz policyjny, co robi wyścigówka czy śmieciarka. 

 

Są tu także różne pomysły na zabawę, które z powodzeniem można wykorzystać podczas spędzania wolnego czasu z rodzeństwem. 

 

 

 

Na końcu każdej książeczki znajduje się jedno zadanie, polegające na odnalezieniu niepasującego elementu. O ile książeczki polecam dla dzieci już od pierwszych lat życia, to te zadania wydają się odpowiednie dla nieco starszych dzieci, najlepiej takich w wieku przedszkolnym. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/seria/BASIA,s,625667

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment