➜ Tytuł: Uczuciaki czyli rozgadane emocje
➜ Autorka: Patrycja Południkiewicz-Kędzior
➜ Ilustracje: Małgorzata Detner
➜ Wydawnictwo: Babaryba
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Na filmowych afiszach jeszcze niedawno ogłaszano premierę drugiej części W głowie się nie mieści – animacji o emocjach przyjmujących postaci charakterystycznych dla siebie stworków. Tymczasem, my w Polsce mamy bohaterów literackich, którzy nie tylko dorównują tym amerykańskim, ale być może nawet… przerastają ich o głowę!
Emocje przedszkolaka, czyli co czuje dziecko
Ile taki statystyczny przedszkolak może doświadczyć emocji podczas jednego dnia? Dużo, bardzo dużo – myślę, że nawet więcej, niż ktoś, kto nie zna akurat żadnego przedszkolaka, mógłby przypuszczać.
Co jednak, kiedy ten przedszkolak ma właśnie swoje 5-te urodziny, odwiedza lunapark, albo dowiaduje się czegoś ważnego o Świętym Mikołaju oraz wszystkich dorosłych? Wtedy należy się wręcz spodziewać prawdziwego roller coastera uczuciowości!
Urodziny, pierwsza nocowanka i brak ulubionego kolegi
Uczuciaki, czyli rozgadane emocje Józia to książka autorki Patrycji Południkiewicz-Kędzior z ilustracjami Małgorzaty Detner. Składa się na osiem rozdziałów, opowiadających o codzienności chłopca o imieniu Józio.
Znajdziecie w tych historiach wszystko to, z czym może utożsamić się przedszkolak, a nawet starsze dziecko – wielkie emocje związane z urodzinami, nocowanką, z tym jak to jest w przedszkolu, gdy rozchoruje się ulubiony kolega, czy jak trudno wracać do domu z miejsc, w których tak dobrze się bawimy.
Jak zaopiekować się emocjami dziecka?
W książce, oprócz głównego bohatera Józia, zostali przedstawieni m.in.: Rostek Złostek, Maniek Rozczarowaniek, Kacha Chacha, Ula Wdzięcznula, Zosinka Zachwycinka, Jan Lęk, Alutka Tęsknutka czy Jadzia Smuteczek. W rzeczywistości Uczuciaków jest jeszcze więcej i każde reprezentuje konkretną emocję.
Z pomocą tych postaci, dzieci mogą lepiej zrozumieć takie uczucia jak radość, złość, rozczarowanie, smutek, ekscytację czy nadzieję. Autorka w sprytny sposób przemyciła ciekawe sposoby na to, jak radzić sobie z emocjami – np. wytańczyć złość czy mierzyć się ze swoimi emocjami z pełnym brzuszkiem.
Najważniejszym jednak, co wynika z tej książki, jest to, żeby pamiętać, aby uczucia były zauważone oraz zaopiekowane. Z Uczuciakami, czyli rozgadanymi emocjami maluchy przekonają się, że towarzyszące im emocje, choć bardzo się od siebie różnią, potrzebują troski, czasu i wsparcia.
Edukacja emocjonalna oraz książka, którą warto czytać
Całe życie musimy się uczyć rozumienia siebie. Nawet dorosłym zdarza się zignorować jakąś swoją emocję, co później nie ma najlepszego wpływu na ich zachowanie.
Uczuciaki, czyli rozgadane emocje jest jednak książką pełną ciepła, terapeutycznego wsparcia oraz mądrych, wartościowych podsumowań. Pisana kwiecisty językiem z dużą dozą poczucia humoru sprawia, że tytułowe Uczuciaki nie tylko wspierają edukację emocjonalną, ale przy okazji pozwalają szalenie miło spędzić czas w gronie całej rodziny.
Polecam tę pozycję dzieciom już powyżej 4 roku życia. Najlepiej jej lekturę uzupełniać rozmową lub sięgać po nią w kontekście jakieś ,,emocjonalnej burzy”.
Link do strony wydawnictwa: https://babaryba.pl/Uczuciaki-czyli-rozgadane-emocje-Jozia-Poludnikiewicz-Detner-rozpoznawaj-i-nazywaj-emocje