Jak połączyć miłośnika klasycznej literatury z fanem motoryzacji oraz technologii? Proste! Wystarczy jednemu i drugiemu podarować książkę – oczywiście dopasowaną pod kątem zainteresowań, oraz w odpowiednim wydaniu.
Biorąc pod uwagę fakt, że zbliżają się i Mikołajki i Boże Narodzenie (ale okazji na dobry prezent przecież nigdy nie jest zbyt dużo), przygotowałam krótkie zestawienie książek-pewników, które przypadną do gustu małym oraz dużym.
Samochody. Ilustrowana Encyklopedia
➜ Autor: Richard Dredge
➜ Tłumaczenie: Tomasz Illg
➜ Wydawnictwo: Vesper
➜ Rok wydania: 2011
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia! (właściwie to dokładnie tak jak encyklopedia)
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Jędę z Wami szczera – zazwyczaj nie jestem wielką entuzjastką ofiarowania komuś encyklopedii na prezent. Przeważnie zajmują one mnóstwo miejsca, a ich największą wadą jest to, że mogą szybko się przedawnić – z kolei zawarte w nich informacje… zdezaktualizować.
Inaczej jest jednak w przypadku tych encyklopedii, które nie opisują tego, co wydarza się właśnie teraz, ale które zbierają tematyczną wiedzę z jakiegoś zagadnienia z przeszłości. I tak jest właśnie w przypadku Samochodów. Ilustrowana Encyklopedia.
Kultowe samochody dla dużych i małych
Jej autorem jest Richard Dredge, który słynie w Anglii jako specjalista motoryzacyjny. To prawdziwy wielbiciel samochodów! Niemal całe życie poświęcił swojemu prywatnemu archiwum, w którym zbiera informacje o pojazdach, kataloguje je i udostępnia zainteresowanym.
Samochody. Ilustrowana Encyklopedia to prawdziwa perełka w swojej dziedzinie. Składa się na cztery obszerne działy, w których prezentowane są samochody wyprodukowane:
- przed rokiem 1940,
- w latach 1940-1959,
- w latach 1960-1979,
- po roku 1980.
Znajdziecie w tej książce piękne grafiki oraz informacje o najbardziej kultowych samochodach. Autor w kilku zdaniach wyszczególnia najważniejsze cechy każdego modelu oraz przedstawia jego dane techniczne. Co więcej, pojazdy można podziwiać z dwóch punktów widzenia – z boku, oraz z przodu.
Samochody. Ilustrowana Encyklopedia zachwycą zarówno kilkuletnie dzieci jak i już od bardzo dawna dorosłych miłośników motoryzacji. 😉
Chłopi. Wydanie kolekcjonerskie. Okładka filmowa
➜ Autor: Władysław Reymont
➜ Ilustracje: autor zbiorowy
➜ Wydawnictwo: Agora
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Best rok 1908, Władysław Reymont, a właściwie Stanisław Władysław Rejment, kończy swoje drugie, wiekopomne dzieło. Pierwszym była Ziemia obiecana na podstawie której został zrealizowany kultowy film w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Powieść za którą Reymont otrzymał Nagrodę Nobla
Napisanie kolejnej powieści zajęło Reymontowi prawie siedem lat. Chłopi początkowo ukazywały się we fragmentach w gazecie ,,Tygodnik Ilustrowany”. Kiedy jednak historia została ukończona, jej wydania podjęło się warszawskie przedsiębiorstwo ,,Gebethner i Wolff”.
Nie trzeba było wiele czasu, żeby Chłopów dostrzeżono nie tylko w Polsce, ale także daleko poza jego granicami. Już w 1924 roku Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie, które przyznano polskiemu pisarzowi.
Chłopi w filmie
Nie muszę nikomu pisać streszczenia Chłopów. Każdy, mniej lub bardziej, kojarzy na pewno Macieja Borynę, Jagnę i samą wieś Lipce, w której toczy się akcja. Tym jednak, co jest warte wspomnienia, to wydanie powieści, które ostatnio wpadło w moje ręce.
Zapewne słyszeliście o premierze Chłopów z 2023 roku w reżyserii DK oraz Hugh Welchmanów. To ekranizacja zrealizowana za pomocą techniki animacji malarskiej, którą zachwycił się cały świat. To właśnie obrazy z tego filmu zostały wykorzystane w Chłopi. Wydanie kolekcjonerskie. Okładka filmowa.
Znajdziecie więc tutaj piękne wydanie, staranny dobór fontów, fantastyczny skład. Kadry podpisane nazwiskami malarzy, którzy brali udział w filmie i które doskonale oddają nastrój książki. Duży format wpływa na większą przyjemność z czytania, a czerwona wstążka pozwala oznaczyć moment, w którym na chwilę przerwało się lekturę.
Jeżeli szukacie prezentu uniwersalnego, takiego który zawsze się przyda i do którego zawsze warto zajrzeć – Chłopi. Wydanie kolekcjonerskie. Okładka filmowa będą ,,strzałem w dziesiątkę”, zarówno w przypadku nastolatków, jak i oczywiście dorosłych.