➜ Tytuł: Świat bez końca
➜ Scenariusz: Jean-Marc Jancovici
➜ Rysunki: Christophe Blain
➜ Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska, Katarzyna Udrycka
➜ Wydawnictwo: Timof Comics
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Zdarzyło się Wam kiedyś, że bez zapowiedzi wyłączono w Waszym mieszkaniu prąd? Jak wtedy się czuliście? Czy martwiliście się zawartością zamrażarki lub ważnych urządzeń bez których Wasz komfort lub nawet bezpieczeństwo może być narażone?
Albo po prostu zaczęliście się nudzić lub niecierpliwić, nie mogąc pracować czy oglądać ulubionego serialu?
To teraz wyobraźcie sobie, że prąd nie wraca po 15 minutach, ale przestaje płynąć do Waszych domów… już na zawsze.
Christophe Blain wraz z Jean-Marc Jancovicim w świetnym, popularnonaukowym komiksie Świat bez końca pokazują czytelnikom, jak bardzo współczesny człowiek jest zależny od technologii, maszyn oraz energii (tej przesyłanej kablami). Panowie poruszają zagadnienia, którymi żyje teraz (a już szczególnie w lato o rekordowo wysokich temperaturach) cały świat.
Komiks, który jest terapią szokową
Świat bez końca nie jest jednak tylko zbiorem czczych pogróżek. Ta książka ma być terapią szokową, która przekonuje, że trzeba żyć inaczej, mniej beztrosko, bardziej odpowiedzialnie oraz z uwagą patrzeć w przyszłość.
Jeżeli nie chcemy dać się zaskoczyć, musimy ograniczyć zużycie energii już teraz. Ale rezygnacja z jednorazowych kubków czy raz w roku zmienienie samochodu na rower niewiele da. Trzeba działać i myśleć szerzej, na większą skalę.
Wiele osób uważa lub raczej żyje w przekonaniu, że skoro zasoby naturalne są za darmo (wystarczy po nie sięgnąć, żeby je mieć) więc są niewyczerpywalne. Mowa przede wszystkim o ropie. Z węglem problem jest zupełnie inny – i tu przechodzimy do kolejnego dużego rozdziału Świata bez końca.
Popularnonaukowa książka o klimacie
W komiksie takich zasobnych w wiedzę segmentów jest kilka. Zostajecie tam zaznajomieni z kwestiami dotyczącymi pożywienia, transportu, klimatu, źródeł energii odnawialnych czy raczej – niesterowanych i sterowanych.
Mówiąc wprost, jeszcze nikt nie wytłumaczył mi tak szczegółowo i zarazem czytelnie czym jest oraz jak działa klimat i co trzeba zrobić, żeby w kilku krokach powstrzymać globalne ocieplenie. Ten komiks otwiera oczy.
Świat bez końca?
,,Stworzyliśmy system, który jest stabilny jedynie w ekspansji” – powie autor i zarazem bohater Świata bez końca, odnosząc się do ludzkiej potrzeby zwiększania wydajności (w skali lokalnej jak i państwowej). Sięgając po ten komiks usłyszycie nawet nieco kontrowersyjnych tez (nie ma czegoś takiego jak zielona energia, nie da się w pełni zlikwidować elektrowni węglowych, wieloryby istnieją dzięki ropie) – ale także poczujecie, jakby ktoś chciał Was za wszelką cenę przekonać do słuszności elektrowni jądrowych.
Trzeba jednak spojrzeć na przytaczane fakty, sporo konkretnych danych i świetne operowanie na liczbach. Mnie nieco zabrakło przytoczenia źródeł (kilka się pojawia, ale przy takiej ilości danych, to w ogólnym podsumowaniu dość niewiele). Trudno też oprzeć się wrażeniu, że Świat bez końca ma jednak swoją terminowość.
Komiks, który powinien każdy przeczytać
Komiks powstawał na przełomie lat 2018/2020. Od tego czasu świat się nieco zmienił i choć datą uznawaną za graniczną w walce z globalnym ociepleniem jest 2050 rok, być może z perspektywy czasu autor do niektórych kwestii podszedłby inaczej.
Może się wydawać, że mam sporo zastrzeżeń do Świata bez końca, to jednak uważam komiks ten za szalenie ważny i zdecydowanie godny przeczytania. Zawiera treść, której z całą pewnością się nie spodziewałam. Choć wzbudza wiele niepokoju, pozwala także żyć bardziej świadomie – a to cel, do którego (wszystko na to wskazuje) zmierzali sami twórcy tego dzieła.
Niech przeczyta ten komiks ktoś, kto odpowiada za ochronę środowiska w Polsce, całej Europie i na całym świecie. Przeczytajcie go także i Wy. Jeżeli nie utwierdzicie się w swoich przekonaniach, to być może zyskacie na wiele spraw nową perspektywę.
Polecam Świat bez końca odbiorcom powyżej 15 roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/%C5%9Awiat+bez+ko%C5%84ca/pokaz.html