Piętno bohaterów – recenzja komiksu autobiograficznego

Tytuł: Piętno bohaterów
Autor: David Sala
Rysunki: David Sala
Tłumaczenie: Julia Szustak
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2024

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Kształtują nas ludzie, wydarzenia oraz podjęte decyzje – zarówno te, które mamy szansę przemyśleć jak i takie dziejące się pod wpływem chwili. Mało co jednak wpływa na nas tak bardzo, jak opowieści bliskich nam osób.

Ciążące poczucie odpowiedzialności

Kto nie lubił wsłuchiwać się w snute przez dziadków czy wujków opowieści z przeszłości, oglądać starych zdjęć czy szukać śladów wspomnień na strychu – ten na pewno wiele stracił.

Piętno bohaterów to w zasadzie autobiograficzna historia Davida Sala, który zawarł w niej opowieści swoich przodków, wspomnienia z dzieciństwa i doświadczenia z dorastania.

Jest w tym komiksie dużo szacunku, podziwu, ale i także ciążącego poczucia odpowiedzialności za przekazanie rodzinnych historii, które samemu tak dobrze się zna.

Wnuk tych, którzy przeżyli

Autor i zarazem bohater Piętna bohaterów, czyli na początku mały, a później dorosły już David, świadomy jest trudu, który musieli ponieść jego dziadkowie, żeby on mógł wieść spokojne życie wolnego człowieka.

Historie o okupacji, obozach koncentracyjnych i ucieczkach przed strzelającymi pociskami towarzyszyły mu od maleńkości. Chłopiec wykształcił więc w sobie postawę, która nie pozwala mu narzekać. Przez wzgląd na pamięć swoich bliskich, którzy musieli znosić głód oraz ciągły strach – David nie pozwalał sobie na słabość.

Książka – pomnik

Piętno bohaterów jest więc zaskakującym komiksem o tym, jak historia rodziny może stać się przytłaczająca, jeżeli obarcza się nią zbyt młodego człowieka. Zadanie zachowania w pamięci świata tego, co przeszli dziadkowie z czasem może stać się obciążeniem, które ciężko udźwignąć.

David Sala robi to jednak w sposób fenomenalny. Jego rysunki, na których można odczytać jeszcze więcej z mimiki twarzy bohaterów, niż z wypowiadanych przez nie kwestii. Odwaga w doborze kolorów do scen, nieszablonowe myślenie i przede wszystkim wyjątkowo poetyckie myślenie obrazem sprawiają, że Piętno bohaterów staje się pomnikiem nie tylko dla przodków Sala, ale także dla niego samego.

Autobiograficzny komiks dla Ciebie

Myślę, że z tym komiksem może utożsamić się wiele osób, którzy mieli szansę niejednokrotnie wysłuchać opowieści swoich dziadków z czasów wojny. Bez względu jednak jak te opowieści byłyby trudne – należy je powtarzać. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy to robić i do kogo je kierować.

Przesłanie autora jest dość jasne – pozwólmy dzieciom cieszyć się dzieciństwem, żeby piętno bohaterów nie dosięgnęło nikogo więcej, poza nimi samymi.

Polecam ten komiks odbiorcom powyżej 16 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Pi%C4%99tno+bohater%C3%B3w/pokaz.html


Poprzedni wpis
Maj pen raj! Tajlandia dla dociekliwych – recenzja książki
Następny wpis
W Dolinie Muminków – wznowienie ponadczasowej klasyki
Tags: +100, +16, +17, +18, blog książkowy, bohaterowie, David Sala, dorastanie, Francja, Hiszpania, Julia Szustak, komiks, komiks autobiograficzny, komiksy, opowieści przodków, Piętno bohaterów, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, wojna, wspomnienia z dzieciństwa, Wydawnictwo Timof Comics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja