Lubię litery! Książka do nauki alfabetu – recenzja

Tytuł: Lubię litery! Książka do nauki alfabetu
Autorka: Anna Jankowska (Aktywne czytanie)
Ilustracje: Magdalena Jakubowska
Wydawnictwo: Papilon
Rok wydania: 2024
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Dzieci dzielą się na te, które mają naturalną skłonność do nauki alfabetu i w dalszym etapie także czytania – oraz na te, dla których książki, gazety czy napisy na bilbordach są absolutnie mało interesujące. 

Książka do nauki liter

Jeżeli zależy nam, rodzicom, żeby pokazać dzieciom świat liter, jako niezwykle ciekawy i potrzebny – zmuszanie do czytania czy oglądania książek może odnieść jedynie przeciwny skutek od zamierzonego. 

W sytuacji jednak, gdy maluch będzie obserwował swoich bliskich i rozumiał, że lektura to zajęcie, którym oddają się z przyjemnością domownicy – sam zapragnie dowiedzieć się, co znaczą poszczególne znaki, by móc poczuć się odrobinę bardziej dorosłym.

Wtedy właśnie nadchodzi moment na książkę, o której opowiadam w tej recenzji. Lubię litery! Książka do nauki alfabetu to kartonowa pozycja, która powstała z pomysłu oraz doświadczenia jednej z najbardziej znanych polskich promotorek literatury dziecięcej. 

Anna Jankowska będąca redaktorką strony aktywneczytanie.pl , ale również pedagogiem i specjalistką od nauki czytania, wychodzi z inicjatywą książki dla dzieci od dwóch lat, które dzięki niej będą w stanie rozróżnić od siebie znaki alfabetu.

O czym pamiętać podczas poznawania liter?

Lubię litery! to kilkunastorozkładówkowa pozycja, składająca się na strony z literami oraz obrazkami Magdaleny Jakubowskiej. Muszę przyznać, że jej styl przypomina mi nieco klasyczne ilustracje Anny Stylo-Ginter, którą kojarzę z kultowymi książkami z własnego dzieciństwa.

Zanim jednak zagłębimy się w warstwę wizualną, warto wspomnieć o wstępie autorki  w Lubię litery!, poprzedzającym część dla dzieci. Anna Jankowska kierując swoje słowa do rodziców, zwraca uwagę na to, co jest istotne w nauce poznawania liter. 

Udziela rad, np. w jaki sposób wymawiać litery czy też zachęca do zadawania dzieciom pytań lub prostych poleceń, które dla większego ułatwienia umieściła na wybranych stronach.

Jak skutecznie nauczyć dziecko zapamiętywać litery?

Przede wszystkim należy pamiętać, że Lubię litery! Książka do nauki alfabetu, jest właśnie pozycją do zapamiętywania liter, a nie do nauki czytania. Litery zostały więc wyraźnie zróżnicowane pod kątem koloru czy też odcięcia od tła. Rozkładówki w tej pozycji nieco przypominają mi te ze wstępów do rozdziałów Admirałów wyobraźni. 

To mocny graficznie projekt, który ma odnieść pożądany skutek. Każdy obrazek podpisany jest jednym wyrazem, w którym wyszczególniono interesującą nas literę. Na stronie znajduje się kilka, ale nie za dużo obrazków, aby nie rozpraszać małych odbiorców.

Ilustracje przedstawiają rzeczywiste przedmioty, zwierzęta, ludzi czy zjawiska, które dziecko powinno w mniejszym lub większym stopniu rozpoznać. Dzięki zastosowanej tu metodzie, zgodnej z filozofią Montessori, całość jest jeszcze bardziej przystępna w zrozumieniu.

Sięgając po Lubię litery! Książka do nauki alfabetu ułatwiacie dzieciom naukę czytania. Poznanie alfabetu jest bowiem jej pierwszym, niezbędnym etapem. Dzieląc lekcje składania liter, na początkową ich rozpoznawalność popartą zabawą, a dopiero później bardziej zaawansowane rozumienie tekstu, pozwalacie maluchom płynnie osiągnąć kolejny etap w rozwoju.

Polecam Lubię litery! Książka do nauki alfabetu do wspólnej zabawy z najmłodszymi.

Link do strony wydawnictwa: https://publicat.pl/ksiazki/aktywne-czytanie-lubie-litery-ksiazka-do-nauki-alfabetu/

Darmowy e-book z zabawami z nauką alfabetu

Tylko do końca marca 2024 roku macie szansę otrzymać od autorki Anny Jankowskiej darmowego e-booka z zabawami ,,Jak nauczyć dziecko liter”, uzupełniającego przygodę poznawania alfabetu. Warunkiem jest kupno książki. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://aktywneczytanie.pl/lubie-litery-ksiazka-do-nauki-alfabetu-dla-dzieci-recenzja-anna-jankowska-papilon/


Poprzedni wpis
Czort z Zakopca – premierowa recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Pan Miś szuka jajek – recenzja książki dla dzieci
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, 2024, aktywne czytanie, Anna Jankowska, blog książkowy, kartonówka, książka do nauki alfabetu, książka do nauki liter, książka kartonowa, książki dla dzieci, Lubię litery! Książka do nauki alfabetu, Magdalena Jakubowska, nauka alfabetu, nauka liter, Papilon, Publicat, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Wydawnictwo Papilon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja