Julka i Janek – recenzja serii dla dzieci

Tytuły: Julka i Janek. Czego nie lubi nieśmiałość, Julka i Janek. Co lubi miłość
Seria: Julka i Janek
Autorka: Kasia Keller
Ilustracje: Karolina Krakowiecka
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2022, 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Czy wiedzieliście, że nieśmiałość jest cechą wrodzoną? A znacie tajemną miksturę przeciw podłóżkowym potworom? I czy wiecie, co lubi miłość?

Julka oraz Janek to rodzeństwo, któremu przytrafiają się zupełnie codzienne sytuacje i każdego dnia uczą się jak radzić sobie z nowymi emocjami. W ramach serii Kasi Keller (którą możecie kojarzyć także z cyklu dla starszych czytelników – ,,Tomasz Niefart”) ukazały się już części:

  • Julka i Janek. Czego nie lubi złość,
  • Julka i Janek. Czego nie lubi burza,
  • Julka i Janek. Czego nie lubi potwór,
  • Julka i Janek. Czego nie lubi strupek,
  • Julka i Janek. Czego nie lubi nieśmiałość,
  • Julka i Janek. Co lubi miłość.

Dwie ostatnie pozycje miały niedawno swoją premierę i właśnie na nich skupię się w tej recenzji. Wszystkie powyższe książki będą odpowiednie dla dzieci już powyżej 3 roku życia.

Zadbaj o emocje

,,Julka i Janek” jest serią, która skupia się na wnętrzu małych czytelników. Proste historie z życia wzięte dotyczą sytuacji w pewien sposób wymagających – takich, z którymi dzieci muszą się zetknąć po raz pierwszy. Strach, niepewność czy ból to nieuniknione emocje w życiu każdego człowieka. Odpowiedni dobór słów, ale także łagodne wprowadzenie ich do świadomości pomoże przepracować każdy z takich momentów.

Co ważne, na końcu książek znalazła się rozkładówka zatytuowana ,,Zadbaj o emocje”. W tym miejscu psycholog Izabela Maliszewska (Psyche et Soma) wyjaśnia naturę danej emocji i radzi jakie metody zastosować by lepiej się z nią uporać.

Julka i Janek. Czego nie lubi nieśmiałość

W tej części przedstawiony został ciekawy punkt widzenia nie nieśmiałego dziecka, ale kogoś z zewnątrz, który taką skrytą osobę dopiero poznaje. Janek zauważa na placu zabaw chłopca kurczowo trzymającego się swojej mamy. Początkowo ma go za dziwaka. Kiedy dzieli się tym spostrzeżeniem z rodzicem, pokazany zostaje mu inny punkt widzenia.

Mama Janka za pomocą teatrzyku z maskotkami odgrywa krótką scenę, dzięki której dzieci lepiej zaczynają rozumieć chłopca z placu zabaw. Czy wybierając się tam nazajutrz, zachowają się inaczej wobec nieznajomego i spróbują mimo to się z nim zaprzyjaźnić?

,,Julka i Janek. Czego nie lubi nieśmiałość” to książka, która nie tylko tłumaczy naturę nieśmiałości. Pokazuje dzieciom, w jaki sposób dotrzeć do kogoś skrytego oraz jak ważna jest empatia wtedy, gdy taką osobę poznajemy.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/julka-i-janek-czego-nie-lubi-niesmialosc-29610.html


Julka i Janek. Co lubi miłość

Być może dostrzegliście tendencję, gdzie w tytułach serii o Julce i Janku skupia się na tym, czego nie lubi dana emocja, zjawisko lub rzecz. W przypadku ,,Julka i Janek. Co lubi miłość” jest dokładnie na odwrót. Miłość to bowiem uczucie, które karmione będzie rosło i przynosiło wszystkim radość.

Rodzeństwo spędza ten dzień tylko z tatą. Od rana nie mogą się doczekać, kiedy wróci mama. Gdy jednak na kogoś się czeka – czas potrafi się niemiłosiernie dłużyć. Na szczęście jest kilka sposobów jak temu zaradzić. Można sprawić bliskiej osobie niespodziankę, wyręczyć ją w obowiązkach lub… zapleść piękny wianek!

(…) – Ja myślę, że miłość lubi, jak się trochę tęskni – powiedziała mama, głaszcząc dzieci po włosach. 

– Ale miłość lubi też, jak wszyscy są razem – wtrącił tatuś. (…)

Kasia Keller, Julka i Janek. Co lubi miłość

Link do strony wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/julka-i-janek-co-lubi-milosc-29609.html

,,Julka i Janek” to wartościowa seria ubogacona kolorowymi ilustracjami Karoliny Krakowieckiej. Może być ważnym fundamentem dyskusji z przedszkolakiem lub książką pełną pozytywnych emocji czytaną w grupie maluchów i z bliskimi.


Poprzedni wpis
Tomasz Niefart. Pechowo się składa – recenzja książki
Następny wpis
Niedźwładek – recenzja książki o pożegnaniu bliskich
Tags: +3, +4, +5, +6, 2022, 2023, blog książkowy, emocje, Julka i Janek, Julka i Janek. Co lubi miłość, Julka i Janek. Czego nie lubi nieśmiałość, Karolina Krakowiecka, Kasia Keller, książki dla dzieci, książki dla przedszkolaków, książki o emocjach, miłość, nieśmiałość, recenzent książek, recenzje książek, rodzina, strach, uczucia, Wydawnictwo Zielona Sowa, Zielona Sowa, złość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja