➜ Tytuł: 11 palców. O tym, jak zniknęłam w dżungli
➜ Autor: Simon van der Geest
➜ Ilustracje: Karst-Janneke Rogaar
➜ Tłumaczenie: Marta Talacha
➜ Wydawnictwo: Format
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Kim są ojcowie biologiczni? Kiedy stają się prawdziwymi ojcami? Jak odnaleźć ojca, prawie nic o nim nie wiedząc?
,,11 palców. O tym, jak zniknęłam w dżungli” to nowość książkowa, która zaskakuje, szybko wciąga w fabułę i pokazuje stronę tacierzyństwa, o jakiej mówi się zdecydowanie zbyt rzadko! Jej autorem jest Simon van der Geest. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Format ukazała się jeszcze jedna książka tego holenderskiego pisarza, pod tytułem: ,,Pajątyl”.
ROBAK BEZ IMIENIA
Główną bohaterką ,,11 palców” jest Eva. Dziewczynka mieszka tylko ze swoją mamą – słynną wokalistką Stillą Loks, wiedzie jednak niemal zupełnie normalne życie. Dużo czasu spędza za swoim serdecznym przyjacielem i równolatkiem Luukiem, pierwszy raz się zakochuje i… wyrusza w niezwykłą podróż w głąb dżungli na poszukiwanie własnego ojca. Zacznijmy jednak po kolei.
Wszystko ma swój start w momencie otrzymania przez Evą polecenia nauczycielki na wymyślenie tematu szkolnego projektu. Dziewczynka decyduje się napisać o biologicznych ojcach. Przeszkadzają ją częste przytyki rówieśników, że nie ma taty, bo nawet nie zna jego imienia. Matka Evy nazywa go ,,robakiem” i wciąż tłumi w sobie wielkie pokłady żalu. Nie chce dzielić się z córką żadnymi informacjami na temat swojego starego związku.
Eva się jednak nie poddaje. Aby osiągnąć swój cel, decyduje się na bardzo odważny krok.
UZASADNIONA NIEOBECNOŚĆ
Każdy człowiek w pewnym momencie mniej lub bardziej odczuwa potrzebę poznania swojej historii. Niektórzy potrafią zgłębiać całe drzewa genealogiczne do wielu dziesiątek, a nawet setek lat wstecz – poszukując tym samym czegoś, co pozwoli im lepiej zrozumieć, kim są.
Eva, która ma od mamy dużo ciemniejszą karnację oraz włosy wie, że opowieść o niej skrywa wiele tajemnic. Dorastając, pragnie je odkryć. Wyobraża sobie różne scenariusze, ma jednak niezmiennie nadzieję, że ojciec ją kocha, ale coś wyjątkowego sprawiło, że nie może być z nią teraz.
POSZUKIWANIE PRAWDY
,,11 palców” zabiera czytelników z Holandii do pełnego dzikości Surinamu. Tam, dziewczynka przechodzi rodzaj testu. Testu, który można porównać zazwyczaj do starań rodziców i zaangażowania w wychowywanie dzieci. Eva pokonuje wiele przeszkód, żeby poznać prawdę. Posuwa się nawet do ucieczki, pływania w rzece pełnej, prawdopodobnie – piranii i wielokrotnego przekraczania swoich granic.
To książka, która pokazuje jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, żeby po prostu wiedzieć. Choć zupełnie nie mamy pewności, czy nasze starania zostaną kiedykolwiek wynagrodzone.
PODSUMOWANIE WRAŻEŃ
,,11 palców. O tym, jak zniknęłam w dżungli” jest więc książką pełną wrażeń, bardzo emocjonalną (nie polecam czytania w komunikacji miejskiej, bo łatwo się wzruszyć) oraz świetnie napisaną. Pierwszoosobowa narracja pozbawiona jest rozwlekłych opisów. Doskonale odzwierciedla styl i punkt widzenia dziewczynki, która w krótkim czasie doświadcza wielu różnych emocji.
W książce przeczytamy:
- O tym, jak silna może być przyjaźń i jak docenia się ją w sytuacjach kryzysowych.
- O pierwszym zauroczeniu, ale również pierwszym rozczarowaniu.
- O silnej więzi matki i córki. O tym, że dorosły nie mówi czasem całej prawdy, żeby ochronić przed nią swoje dziecko.
- O potrzebie poznanie swojej historii.
- O tym jak różne oblicza może mieć tacierzyństwo.
- O odnajdywaniu się w nowym kraju, o różnych kulturach i rozmaitych podejściach do życia.
,,11 palców” zachwyci swoją treści wszystkich czytelników powyżej 9 roku życia. Bardzo ją polecam!
Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwoformat.pl/sklep/911_11-palcow-o-tym-jak-zniknelam-w-dzungli