fbpx

Jeszcze zobaczycie… – recenzja

Jeszcze zobaczycie… – recenzja

Tytuł: Jeszcze zobaczycie…

Autor: Sébastien Mourrain

Ilustracje: Guillaume Gueraud

Tłumaczenie: Paweł Łapiński

Wydawnictwo: Polarny Lis

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Już niedługo Dzień Dziecka – to ja przewrotnie, opowiem o książce, w której to dziecko bardzo chce być dorosłym (jak niemal każde w prawdziwym życiu).

 

,,Jeszcze zobaczycie…” to wyjątkowo udany picturebook duetu Guillaume’a Guerauda oraz Sebastiena Mourraina, który doskonale łączy ilustracje, zwięzły i ujmujący tekst z humorystycznym przesłaniem.

 

 

Głównym bohaterem jest mały chłopiec, który jak refren powtarza słowa: ,,Mam w nosie” i ,,Jeszcze zobaczycie”. Nie podobają mu się nakładane na niego przez rodziców ograniczenia, kary i obowiązki. Ma dość odbierania mu przyjemności z jedzenia cukierków oraz deserów, chodzenia z rodzicami za rączkę, mycia zębów czy zabraniania oglądania strasznych filmów.

Chłopiec nie może się doczekać, kiedy nagle, pewnego dnia stanie się po prostu dorosłym i wtedy będzie mógł robić, co tylko dusza zapragnie.

 

Każde dziecko ma w sobie jakieś mityczne pojęcie o tym niezwykłym etapie w życiu człowieka, jakim jest pełnoletność. Maluchom wydaje się wtedy, że to ciąg beztroskiego opychania się słodyczami, kładzenia się spać razem z wstającym słońcem oraz możliwość zamieszkania w najbardziej egzotycznym zakątku świata… chociaż, kogo właściwie próbuję teraz oszukać? Przecież dokładnie tak wygląda dorosłość! 😉

 

Książka ,,Jeszcze zobaczycie…” ma jednak na samym końcu pewien twist, który sprawia, że staje się jeszcze bardziej wielowymiarowa. Naturalnym jest bowiem, że każde dziecko marzy o szybkim staniu się dorosłym, ale i wielu dorosłych tęskni do czasów, kiedy sami byli dziećmi.

 

 

 

To opowiastka, która przypomni rodzicom jak ważne jest czasami przymknięcie oka na różne, sztywne zasady. Z drugiej strony spora część pełnoletnich czytelników z pewnością odbędzie na kartach tej historii sentymentalną podróż do czasów sprzed wielu, wielu lat.

 

,,Jeszcze zobaczycie…” najlepiej nadaje się do wspólnego, wielopokoleniowego czytania. Rozbawi, wzruszy i pozostawi pole do refleksji – idealne połączenie w pięknym wydaniu! 

 

Polecam każdemu odbiorcy powyżej 5 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://polarnylis.pl/ksiazka/48/Jeszcze-zobaczycie…

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment