Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza – recenzja

Tytuł: Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza

Autorka: Katarzyna Kalista

Ilustracje: Magdalena Toczydłowska-Talarczyk

Wydawnictwo: Czarna Owca

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Co powiecie o książce proponującej już na pierwszych stronach udział w wyzwaniu, w którym główną stawką jest milion dolarów? Ja wchodzę w to bez wahania! 

 

,,Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza” to wciągająca powieść dla młodzieży, która łączy wątki naukowe, fantastyczne z codziennymi perypetiami zupełnie zwyczajnego trzynastolatka. Jej autorką jest Katarzyna Kalista, a ta książka to jej debiut w kategorii literatury dziecięcej.

 

 

 

Głównym bohaterem, a w zasadzie dwoma głównymi bohaterami tej historii jest chłopiec Antek oraz kot. Nie jest to jednak zwykły kot (choć czy kot może być w ogóle zwykły?), ale kot obdarzony umiejętnością mówienia. Mało tego, tytułowy pan Barnaba to prawdziwy futerkowy gentlemen, poliglota oraz znajomy wielu tęgich umysłów. 

 

Panuje powszechne przekonanie, że koty mają kilka żyć. Barnaba ma jedno, ale niezwykle długie. Podczas swoich 500 lat istnienia, zdążył zaprzyjaźnić się z najważniejszymi naukowcami minionych czasów – Galileuszem, Marią Skłodowską-Curie, Bohrem czy Einsteinem. 

 

Co ten kot w takim razie robi teraz u niepozornego Antka? Chłopca, który razem z rodzicami oraz dziadkiem mieszka w Krakowie, a niedawno zmienił szkołę na prywatną i za nic nie potrafi się w niej odnaleźć. Pan Barnaba został wysłany z misją, żeby ocalić pracę  życia pewnego amerykańskiego matematyka. I choć początek przyjaźni Antka oraz kota należałoby określić jako dość burzliwy, możecie być pewni, że wspólny cel z pewnością załagodzi początkową antypatię. 

 

 

 

,,Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza” to książka, która nawet najbardziej opornego na matematykę i koty, przekona zarówno do tego pierwszego jak i drugiego. Ja sama zazwyczaj jestem w teamie psów i nauk humanistycznym, a mimo to – podążając za niezwykle angażującą fabułą Katarzyny Kalisty, dałam się porwać w ciąg rozważań na temat najbardziej skomplikowanych hipotez matematycznych! Trudno także nie zachwycić się głównym bohaterem, który grywa w szachy i jednocześnie ma słabość do polowania na myszy.

 

Autorka z niebywałą łatwością tłumaczy trudne zagadnienia, sugestywnie zachęca do nauki i pokazuje jak ona jest istotna w codziennym funkcjonowaniu. Co prawda za udowodnienie hipotezy Riemanna wyznaczono ogromną nagrodę pieniężną, to finalnie schodzi ona na drugi plan. Okazuje się, że relacje z drugą osobą (czy jest to człowiek czy też kot) są znacznie ważniejsze. W książce możecie także liczyć na wątek pierwszej sympatii! 

 

,,Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza” to niezwykle ciekawa i oryginalna propozycja lektury dla wszystkich powyżej 13 roku życia. Jestem przekonana, że wartka akcja, ale i ciekawi bohaterowie sprawią, że nastolatkom także będzie bardzo ciężko od niej się oderwać.

 

Dodatkowo sporą frajdę przyniosą także aktywności, które przygotowano na osobnej stronie, dedykowanej książce! Jest tam nawet test wiedzy sprawdzający informacje z lektury, rozmaite quizy czy ciekawostki.

Zobaczcie sami – https://panbarnaba.pl

Link do strony Wydawnictwa: https://www.czarnaowca.pl/kategorie/dla-dzieci/pan-barnaba-i-zagadkowa-hipoteza,p373038081

 

 

Poprzedni wpis
O żółwiu, który chciał spać – recenzja
Następny wpis
Jeszcze zobaczycie… – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja