fbpx

Uniwersytet Dziecięcy – recenzja

Uniwersytet Dziecięcy – recenzja

Tytuł: ,,Uniwersytet Dziecięcy”

Spisali: Ulrich Janssen, Ulla Steuernagel

Ilustracje: Klaus Ensikat

Tłumaczenie: Renata Baranowska

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2013

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

W 2002 roku na Uniwersytecie w Tybindze rozpoczęto zajęcia dla dzieci. Grono szanowanych profesorów podjęło się trudnego zadania, żeby na wymagające tematy przygotować takie wykłady, których treść będzie nie tylko zrozumiała dla najmłodszych, ale także zainteresuje je i przede wszystkim zaspokoi ich ciekawość. 

 

Ta prawdziwa historia wydarzyła się w Niemczech, a następnie została spisana w pięknej i ogromnie wartościowej książce ,,Uniwersytet Dziecięcy”. Oprócz niej w późniejszym czasie zostały także wydane: ,,Uniwersytet Dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosu” oraz ,,Uniwersytet Dziecięcy. Semestr drugi”. 

 

Pierwszy tom z serii składa się z 8 fascynujących pytań i sumiennie udzielonych na nie odpowiedzi. Książka przypomina wydawane kiedyś encyklopedie – z kolorowymi rycinami, papierem doskonałej jakości oraz twardą oprawą. 

 

 

 

W ,,Uniwersytecie Dziecięcym” przeczytamy wiele ciekawostek dotyczących przyrody, biologii i środowiska, m.in. dlaczego wyginęły dinozaury, skąd biorą się erupcje wulkanów czy dlaczego człowiek pochodzi od małpy. Nie zabraknie tematów społecznych – dlaczego jedni są bogaci, a inni biedni. Dowiemy się także czemu śmiejemy się z dowcipów oraz dlaczego szkoła jest głupia. 🙂

 

Ta książka to także próba odpowiedzi na niełatwe pytanie – dlaczego ludzie umierają, oraz poruszenie kwestii religijnych na przykładzie muzułmanów i ich tradycji.

 

Choć zajęcia prowadzone były dla dzieci powyżej 8. roku życia, jestem pod wrażeniem jak wiele informacji udało się przemycić w tych lekcjach. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że spisane wykłady prezentują bardzo wysoki poziom, przytaczają wiele przykładów, ale i specjalistycznych nazw (nie przytłaczając jednak nimi czytelników/słuchaczy). W tej książce poważnie podchodzi się do odbiorcy, dlatego jej lektura jest tak bardzo satysfakcjonująca.

 

Lekki styl i duża liczba nawiązań do codziennego życia powodują, że ,,Uniwersytet Dziecięcy” czyta się tak dobrze, jak powieść fabularną. Nie widzę przeszkód, żeby sięgać po nią podczas wspólnego czytania nawet z przedszkolakami. 

 

 

 

 

Mnogość obrazków oraz umieszczanych na marginesach ciekawostek sprawia, że poznanie jednego z tematów trwa ekspresowo i spokojnie zostaje później dużo czasu, żeby swobodnie o nim podyskutować.

 

,,Uniwersytet Dziecięcy” to książka idealna na prezent – bez względu na porę roku czy okazję. Jestem przekonana, że zachęci dzieci do poszerzania swojej wiedzy i pilniejszej nauki. 

 

Będzie odpowiednia dla czytelników oraz słuchaczy powyżej 6. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/?psearch%5Bprodkey%5D=uniwersytet+dziecięcy

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment