Kasia, Pola i Marek z ulicy Czereśniowej – potrójna recenzja!

Tytuł: ,,Kasia z ulicy Czereśniowej”, ,,Pola z ulicy Czereśniowej”, ,,Marek z ulicy Czereśniowej”

Seria: Ulica Czereśniowa

Autor: Rotraut Susanne Berner

Ilustracje: Rotraut Susanne Berner

Tłumaczenie: Karolina Iwaszkiewicz, Maciej Byliniak

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych  , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Chyba nie trzeba nikomu przedstawiać klasyka, bestsellera, a przede wszystkim książki, którą pokochało tysiące małych czytelników na całym świecie, czyli ,,Rok na ulicy Czereśniowej”! Pozycja, która zawiera wszystkie 5 części serii została wydana w tym roku, wcześniej tomy były dostępne indywidualnie.

 

Ledwo co zdążyliśmy zachwycić się tym zbiorczym wydaniem, a już Wydawnictwo Dwie Siostry przygotowało dla nas kolejną niespodziankę!

 

 

 

Tym razem podstawową serię uzupełniają trzy niewielkiego, ale poręcznego rozmiaru kartonówki. ,,Marek z ulicy Czereśniowej”, ,,Pola z ulicy Czereśniowej” oraz ,,Kasia z ulicy Czereśniowej” to krótkie historie, które skupiają się na znanych nam bohaterach z poprzednich części. 

 

Każda książeczka to nowa, wierszowana opowieść, która pozwala jeszcze lepiej poznać Marka, Polę i Kasię. Dodatkowo można powrócić do podstawowej serii i ponownie prześledzić losy tych postaci!

 

 

Kasia to bohaterka, która kojarzona jest przede wszystkim z ekstrawaganckich nakryć głowy. W zimę mogliśmy ją oglądać głównie zza szyby autobusu, wiosną przerzuciła się na hulajnogę, a latem… miała urodziny! Jesień to dla niej czas przygotowania kolorowych ozdób z liści, ale także chwila bez ulubionego sklepu z kapeluszami (trwa w nim wówczas remanent)! Nocą z kolei Kasia ma randkę z Jackiem, urządzają sobie długi romantyczny spacer, który ma niespodziewany finał!

 

,,Kasia z ulicy Czereśniowej” pokazuje nam, kim jest ta dziewczyna. Mówi o jej wielkiej pasji do gromadzenia kapeluszy – przy okazji wspominając jak ważną rolę pełni to nakrycie głowy. 

W książce odnajdziemy dużo humoru, kreatywnych pomysłów i rozbudzających wyobraźnię ilustracji.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-kasia_z_ulicy_czeresniowej.html

 

 


 

 

 

Podążając tropem niesfornej papugi Poli, przypominamy sobie, że jej opiekunami byli Adam i Zosia. Zimą te kolorowe zwierzątko postanowiło uciec z klatki. Wiosną widać ją tylko przez chwilę, podobnie jak i latem, kiedy poznaje się z balonem-pingwinem. Jesień znowu przyniosła Poli trochę wolności, tym razem jednak zgubiła się na dobre (choć sprawne oko z pewnością odnajdzie ją na każdej z rozkładówek). Jej opiekunka Zosia postanowiła nawet wywiesić ogłoszenia w sprawie zguby, jednak papuga szczęśliwie znajduje się sama! W nocy – dla odmiany, Pola grzecznie śpi.

 

,,Pola z ulicy Czereśniowej” to w zasadzie opowiedziana historia z ,,Zima na ulicy Czereśniowej”, choć w bardziej rozbudowany sposób. Rymowany wiersz dodaje uroku, a sama książeczka jest, a przynajmniej na to wygląda, wynagrodzeniem Poli siedzenia w klatce przez 3 części opowieści. 😉

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/katalog/katalog/serie/ulica_czeresniowa/prod-pola_z_ulicy_czeresniowej.html

 

 

 

 

Pan Marek to bardzo charakterystyczna postać i to nie tylko ze względu na melonik z czerwoną wstążką. Poznajemy go już Zimą, kiedy przechadza się… ze swoją gęsią po rynku miasteczka. Jest to niecodzienny obrazek, ale pan Marek ma pewien plan. Za każdym razem wraca nad swoje ulubione jezioro – sam lub z gęsią.

 

W pewnym momencie losy Marka i Kasi bezpośrednio się przecinają – okazuje się, że mężczyzna jest dobrym znajomym dziewczyny z kapeluszami!

To jedna z bardziej tajemniczych i inspirujących postaci w całej serii! W ,,Marek z ulicy Czereśniowej” nieco szerzej poznajemy jego historię. Okazuje się, że mężczyzna po prostu cierpi na… samotność! Spotykając gąskę, poświęca się jej opiece i to sprawia, że jest dużo weselszy!

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/katalog/katalog/serie/ulica_czeresniowa/prod-marek_z_ulicy_czeresniowej.html

 

 

 

Każdy z bohaterów serii ,,Ulica Czereśniowa” z pewnością zasługiwałby na taką indywidualną książkę, która za pomocą rymów i subtelnego poczucia humoru rozwijałaby ich historie. Sama chętnie bym przeczytała o mamie i córce z balkonu, o Pedro, który przeniósł się na ulicę Czereśniową z Ameryki Południowej czy o piesku Psikusie, który zdecydowanie zasługuje na swoje imię!

Polecam te niewielkie kartonówki dzieciom już powyżej 1. roku. 

 

 

Poprzedni wpis
15 ciekawych książek na Dzień Dziecka!
Następny wpis
Umiem to zrobić! 46 rzeczy, których dzieci uczą się każdego dnia – recenzja
Tags: +1, +2, +3, +4, +5, 2020, Dwie Siostry, grube strony, Karolina Iwaszkiewicz, kartonówki, Kasia z ulicy Czereśniowej, książki dla dzieci, Maciej Byliniak, Marek z ulicy Czereśniowej, Pola z ulicy Czereśniowej, recenzent książkowy, recenzje książek, Rok na ulicy Czereśniowej, Rotraut Susanne Berner, Ulica Czereśniowa, wiersze, wierszyki dla dzieci, Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja