fbpx

Dolina królików – recenzja rodzinnej gry planszowej

Dolina królików – recenzja rodzinnej gry planszowej

 

Tytuł: ,,Dolina królików

Autor: Anna Sobich-Kamińska

Ilustracje, oprawa graficzna: Justyna Hołubowska-Chrząszczak

Rok wydania: 2019

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Czas gry: od 20 do 50 minut

Liczba graczy: od 2 do 4 graczy

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

A może by tak na chwilę wyskoczyć do króliczej krainy i spędzić trochę czasu z miłymi puchatymi stworzonkami?

 

,,Dolina królików” to polska gra planszowa dla dzieci i dorosłych, którą stworzyły Anna Sobich-Kamińska oraz Justyna Hałubowska-Chrząszczak. Jej celem jest rywalizacja pomiędzy 2 a 4 graczami oraz stworzenie jak największej liczby szczęśliwych, króliczych rodzin.

 

Pudełko zawiera planszę ogródka, 51 kart pięknie ilustrowanych kart królików, 16 kart domków, 9 kart lasu, 4 karty pomocy, znacznik pierwszego gracza w kształcie dużego, trójwymiarowego królika, 9 3-kolorowych kości, 12 znaczników graczy w kształcie kwiatów, znacznik rudny, 8 znaczników pozycji oraz 60 żetonów surowców – marchewek, kapust oraz chabrów. 

 

 

 

 

Główną rolą każdego gracza jest zrealizowanie zadań, które losuje się wraz z kartami domów oraz kartą lasu. W ich ramach należy kolekcjonować króliczki. Można to robić za pomocą konkretnych kości oraz żetonów surowców. 

 

Zasady są dość proste i już po kilkunastu minutach każdy dokładnie wie, co ma robić. 

 

Największa trudność polega na zdobywaniu takich królików, jakie są nam potrzebne do realizowania zadań. Dzielą się one przede wszystkim ze względu na wielkość (są duże i małe) oraz na kolor – brązowe, białe i łaciate. 

 

 

 

 

Dodatkowym urozmaiceniem rozgrywki jest karta, która zwraca uwagę na kwestie genetyki. Tworząc rodzinę musimy pamiętać, żeby zawierała ona jedno lub dwoje dorosłych, a oprócz tego, żeby zgadzał się kolor sierści króliczków. Dwoje dorosłych zwierzątek o brązowym umaszczeniu, nie będzie miało dzieci z białym lub łaciatym futerkiem.  

 

W grze pojawia się także nieco rywalizacji. W każdej z 8 (w przypadku 2 lub 4 graczy) lub 9 rund (w przypadku 3 graczy) osoba rozgrywająca, rzuca kostkami i jako pierwsza wybiera, którą z nich wykorzysta. Może podebrać komuś króliczka z 8 dostępnych pozycji lub zarezerwować go sobie na później.

 

Oczywiście bardzo istotną kwestią są także punkty, które zostają przydzielone na samym końcu zabawy. 

 

 

 

 

,,Dolina królików” to zachwycająca wizualnie, rodzinna gra planszowa, która idealnie sprawdzi się dla dzieci w wieku od 6 lat. 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment