Znikający stopień – recenzja

Tytuł: ,,Znikający stopień

Autor: Maureen Johnson

Tłumaczenie: Paweł Łopatka

Wydawnictwo: Poradnia K

Rok wydania: 2019

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  wybitna

 

 

Recenzja:

Ponad rok temu pochłonęłam jednym tchem kryminał napisany dla młodzieży – ,,Nieodgadniony”. Ostatnio w moje ręce trafiła kolejna część o jednej z najciekawszych nierozwiązanych zagadek, które porwały nastolatkę Stevie Bell.

 

,,Znikający stopień” Maureen Johnson to najnowsza, ale (z całą pewnością) nie ostatnia książka, której współczesna fabuła przeplata się z czasami przedwojennymi, kiedy w pewnej elitarnej szkole wydarzyło się tajemnicze przestępstwo.

 

Najnowsza część jest kontynuacją historii, dlatego polecam zacząć przygodę z tą serią od wspomnianego już ,,Nieodgadnionego”.

 

 

 

 

Główna bohaterka Stevie powraca po przerwie do Akademii Ellinghama, uczelni dla wybitnie uzdolnionych uczniów z nieprzeciętnym podejściem do życia. Dziewczyna trafiła tam ze względu na swoją ogromną miłość do kryminologii, bystre oko oraz łatwość w rozwiązywaniu trudnych zagadek.

 

Nie da się jednak ukryć, że Stevie znacznie różni się od pozostałych uczniów – jest biedna. Kiedy więc zyskuje szansę kontynuacji nauki w Akademii za cenę wysoce niemoralnej propozycji okłamywania swojego przyjaciela, postanawia na nią przystać.

 

Dziewczynie zależy na rozwikłaniu zagadki sprzed lat oraz rozwiązaniu bieżących tajemnic. Okazuje się bowiem, że nad Akademią ciąży swego rodzaju klątwa, która skazuje na śmierć kolejnych uczniów.

 

Stevie nie pomagają także jej zawirowania miłosne. Chłopak z którym łączy ją ,,coś więcej” nie tylko robi wszystko, żeby wyrzucono go ze szkoły, ale także dowiaduje się o okropnej tajemnicy dziewczyny.

To z całą pewnością będzie trudny rok dla uczennicy, ale czeka ją również sporo niespodzianek i nieprzewidzianych zwrotów akcji.

 

 

 

 

 

,,Znikający stopień” to książka, która nie tylko jest dobrze napisaną fabułą. Autorka zagłębia się także w struktury psychologii detektywów oraz morderców. Podpowiada najpopularniejsze działania śledczych oraz nawiązuje do wielkich dzieł z półki kryminałów.

 

,,Wzorzec mordercy nie istnieje. Mordercą może być każdy” Maureen Johnson, Znikający stopień, 10, str. 168

 

Książka do ostatniego momentu trzyma czytelnika w niepewności, a jej zakończenie daje ogromną frajdę (choć podejrzewam, że prawdziwe rewelacje czekają nas dopiero w 3 części).

 

Polecam ,,Znikający stopień” każdemu powyżej 13. roku życia.

Link do strony wydawnictwa: http://sklep.poradniak.pl/znikajacy-stopien-maureen-johnson-ii-tom-serii-truly-devious

 

 

 

Poprzedni wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ.19
Następny wpis
Krokodyl i Żyrafa. Zakochana para – recenzja
Tags: +100, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2019, detektyw, kryminał, kryminał dla młodzieży, kryminologia, książka, książka dla młodzieży, Maureen Johnson, miłość, morderstwo, Paweł Łopatka, Poradnia K, powieść detektywistyczna, recenzje książkowe, Wydawnictwo Poradnia K, zabójstwo, zagadka, Znikający stopień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja