fbpx

Nieodgadniony – recenzja przedpremierowa!

Nieodgadniony – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: ,,Nieodgadniony

Autor: Maureen Johnson

Tłumaczenie: Paweł Łopatka

Projekt okładki: Joanna Reniger

Wydawnictwo: Poradnia K

Rok wydania: 2018

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  wybitna

 

 

Recenzja:

Historie kryminalne cieszą od lat dużą popularnością. Chyba każdy, kto nazywa siebie czytelnikiem miał choć raz w ręku powieść Agathy Christie czy Arthura Conana Doyla.

 

Klasyczny kryminał kojarzy się jednak przede wszystkim z pozycją dla dorosłych. Oczywiście młodzież i tak po nie sięga i czyta z wypiekami na twarzy, ale na pewno trudniej utożsamić się im z detektywami w dojrzałym wieku.

 

Już za kilka dni, 23-ego maja 2018 roku oficjalna premiera książki ,,Nieodgadniony” Maureen Johnson, czyli propozycji idealnej dla tych nastoletnich czytelników, którzy kochają kryminały, ale chcieliby przeczytać o losach swoich rówieśników.

 

 

 

Autorka stworzyła ponad 400-sta stronicową, doskonałą powieść, której akcja dzieje się równolegle w czasach współczesnych oraz początkach XX wieku. Główną bohaterką książki jest Stevie Bell, która właśnie dostała się do owianej tajemnicą szkoły dla wybitnie uzdolnionej młodzieży. Szkoły, w której w 1936 roku popełniono podwójne morderstwo.

 

Stevie fascynuje się kryminologią i jej ogromną ambicją jest rozwiązać zagadkę sprzed lat. W międzyczasie jednak w szkole dochodzi do kolejnej tajemniczej śmierci. Bohaterka jest wewnętrznie rozerwana pomiędzy zagadkami, które mnożą się na potęgę.

Dodatkowo w książce pojawia się wątek romantyczny. Stevie zbliża się do pewnego chłopaka i przeżywa swoją pierwszą miłość.

 

 

 

 

,,Nieodgadniony” to znakomita książka, która została inteligentnie napisana i poprowadzona. Rozwiązywane tajemnice stopniowo zaczynają odsłaniać są w sposób nieoczywisty, ale bardzo satysfakcjonujący. Czytelnik ma poczucie, że autorka nie traktuje go powierzchownie, ale jako wymagającego i bystrego zawodnika. Dzięki temu książkę wręcz połyka się na raz i trudno się od niej oderwać.

Łączy ona w sobie także elementy współczesnej kultury, używając nawiązań np. do ,,Władcy Pierścieni” lub ,,Harrego Pottera” oraz otwarcie opisując związki homoseksualne, które co prawda nie są na pierwszym planie, ale mają swój niewielki udział w historii.

 

 

 

Polecam ,,Nieodgadnionego” każdemu czytelnikowi powyżej 13-ego roku życia. To pierwsza część fantastycznej trylogii. Mam nadzieję, że kolejna książka pojawi się jak najszybciej!

 

Link do strony wydawnictwa: http://sklep.poradniak.pl/kolekcja/nowosci/nieodgadniony-maureen-johnson

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--