fbpx

Berek literek – recenzja przedpremierowa

Berek literek – recenzja przedpremierowa

 

 

 

Tytuł: ,,Berek literek”

Autor: Agnieszka Frączek

Ilustracje: Iwona Cała

Wydawnictwo: Mamania

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

  

Recenzja:

Trudno trafić na wiersz, który będzie skierowany do młodszych czytelników, ale który zarazem będzie krył w sobie jakiś mądry przekaz oraz będzie miał przyjemną formę.

 

Na swojej drodze recenzenta literatury dziecięcej trafiłam na wiele rymowanek czy utworów poetyckich, ale niektóre z nich nie traktowały dzieci z należytą powagą.

Niezbyt wyszukane rymy czy brak ciekawej puenty to przykłady, które można mnożyć. Na szczęście są książki, które można nazywać skarbnicami wspaniałej poezji dla najmłodszych!

 

Przykładem takiej pozycji jest ,,Berek literek” Agnieszki Frączek, której II wydanie Bajkochłonka objęła patronatem medialnym.

 

 

 

 

Książka pierwszy raz ujrzała światło dzienne jako ,,Berek literek czyli psoty od A do Z” w 2007 roku. W najnowszym wydaniu została odświeżona przede wszystkim jej warstwa wizualna, chociaż pozostawiono ilustracje Iwony Cały (zresztą bardzo słusznie!).

 

Zmieniła się jej typografia, ma ciekawy format i jest bardzo przejrzysta.

 

Tematyka książki oscyluje według alfabetu. Autorka postarała się, żeby z każdej litery uczynić atrakcyjny przedmiot każdego wiersza.

 

 

 

 

W ,,Berek literek” możemy znaleźć ponad 80 krótszych i dłuższych utworów poetyckich, które bawią humorem, zachwycają doborem słów oraz przy okazji uczą.

 

Wiersze czytane na głos mają także wpływ na lepszą dykcję oraz mogą się przydać podczas ćwiczeń logopedycznych. Niektóre z nich to świetne przykłady łamańców językowych!

 

W książce wiersze zostały ułożone w kolejności alfabetycznej. Czasami pod hasłem jednej litery znajduje się więcej, niż jeden utwór.

 

 

 

 

Polecam tę książkę zarówno do czytania przez rodziców już dla maluszków nawet takich od 1. roku życia, ale także rekomenduję do samodzielnego czytania przez dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z literaturą.

 

Link do strony wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-422-Berek-literek.html

PREMIERA już we wrześniu!

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
1 Comment
  • Katarzyna Winnicka
    Odpowiedz

    Książka super, gdyby nie ten alfabet na początku… niby polski, ale nie do końca, niby cały, ale jednak niekompletny (bez q, v) i ta końcówka… “z ż ź” od kiedy tak?

    25 grudnia 2020 at 17:56

Post a Comment