Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać – recenzja

Tytuł: ,,Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać”

Autor: Nadia Terranova

Ilustracje: Ofra Amit

Tłumaczenie: Joanna Wajs

Wydawnictwo: Format

Rok wydania: 2016

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Jacek Kleyff w swojej piosence o Schulzu śpiewał kiedyś, że ,,sztuka jest ważniejsza niż biografia”. Ta sama idea musiała też przyświecać autorkom niezwykłej książki, która na pierwszy rzut oka nie zapowiada tego, co zobaczymy w środku.

 

Jej tytuł – ,,Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać” brzmi bajkowo i niewinnie. Na okładce dostrzegamy chłopca, którego głowa wypełniona jest postaciami, a on sam ma wzrok skierowany ku górze.

 

Nadia Terranova jest włoską i wielokrotnie nagradzaną pisarką dla dzieci i dorosłych. ,,Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać” jest jej pierwszą książką wydaną w języku polskim.

W duecie z Ofrą Amit, która jest ilustratorką pochodzenia izraelskiego, stworzyły pozycję ważną szczególnie dla nas, Polaków.

 

 

 

 

 

Książka jest bowiem esencją życia Brunona Schulza, wielkiego prozaika, grafika, malarza, rysownika i krytyka literackiego, który urodził się w żydowskiej rodzinie w Drohobyczu, na terenie dzisiejszej Ukrainy.

 

Już od małego chłopiec nie miał prostego życia. Często chorował i był nieśmiały ze względu na swoją nieproporcjonalnych rozmiarów głowę. Był mocno związany ze swoim ojcem i dotkliwie przeżył jego śmierć.

 

W książce autorka skupia się zarówno na jego dziecięcej stronie jak i etapie dorastania, który nieuchronnie prowadzi do śmierci artysty. Jego odejście zostało jednak pokazane w sposób subtelny, pozwalający wierzyć, że morderstwo było tylko aktem przejścia do innego świata.

 

 

 

 

,,Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać” to poetycka podróż po życiu Schulza, z uwzględnieniem jego wrażliwości, istotnych momentów z życiorysu czy przede wszystkim odnalezionego pomysłu na siebie.

 

To opowieść o chłopcu, który czuł się niedoskonały, cierpiał na kompleksy i wiecznie za czymś tęsknił. Odnalezienie w sobie powołania do tworzenia i sztuki stało się dla niego wybawieniem.

 

Z jednej strony można stwierdzić, że postać Brunona Schulza nie będzie odpowiednia, żeby opowiadać o niej dzieciom. Z drugiej, to przecież ogromne świadectwo odwagi i podążania za marzeniami oraz wzniesienia się ponad przyziemność, jakie może być przykładem dla wszystkich – zarówno dorosłych jak i tych najmłodszych.

 

,,Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać” utrzymywane jest w tonacji o niskim nasyceniu kolorów. Na książkę składają się przede wszystkim brązy i beże, które przenoszą czytelnika w sentymentalną podróż, ale zarazem zapowiadają słodko – gorzki finał tej historii.

 

Polecam ją dzieciom od 7. roku życia.

 

Link do ,,Tu się czyta”: https://tusieczyta.pl/pl/nie-tylko-dla-dzieci/268-bruno-chlopiec-ktory-nauczyl-sie-latac-9788361488101.html

 

 

Poprzedni wpis
Labirynt Fauna – recenzja
Następny wpis
Sherlook – recenzja rodzinnej gry planszowej
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, 2016, biografia, Bruno Schulz, Bruno. Chłopiec który nauczył się latać, Brunon Schulz, Format, Grupa Tu się czyta, II wojna światowa, Joanna Wajs, książka o Brunonie Schulzu, książka oparta na faktach, książki dla dzieci, Nadia Terranova, Ofra Amit, pasja, poetycka książka, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, talent, Tu się czyta, Ukraina, Wydawnictwo Format, wyobraźnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja