🎶 Tatulczyk Moniuszko – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Tatulczyk Moniuszko

Autor: Katarzyna Huzar – Czub

Ilustracje: Marta Ruszkowska

Wydawnictwo: PWM (małe PWM), Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Stanisław Moniuszko urodził się dokładnie 200 lat temu, 5. maja 1819 roku. Jest jednym z najbardziej znanych i zasłużonych polskich kompozytów, dyrygentów i autorów. Stworzył m.in. ponad 268 pieśni oraz wiele oper, z których najsłynniejsze to ,,Halka”, ,,Straszny dwór” i ,,Paria”.

W tym roku obchodzimy Rok Moniuszkowski, którego celem jest przybliżenie zarówno tym najmłodszym jak i dorosłym postaci tego wielkiego człowieka.

,,Tatulczyk Moniuszko” to książka Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, która skierowana jest przede wszystkim dla dzieci, ale jestem przekonana, że z umieszczonych w niej informacji skorzystają także starsi czytelnicy.

Autorką jest Katarzyna Huzar – Czub, która ma już za sobą inne książki muzyczne dla młodych odbiorców. O jej cyklu ,,Sonia w Krainie Sonostworów pisałam jakiś czas temu na stronie.

,,Tatulczyk Moniuszko” został napisany przyjemnym dla ucha wierszem. To bogato ilustrowany picturebook, który zainteresuje zarówno od strony wizualnej, jak i tekstowej.

Możemy się z niego dowiedzieć, jakie były początki naszego narodowego kompozytora. Jego historia rozpoczyna się od chwili, kiedy był małym chłopcem i kochał grać na fortepianie. Rodzice z kolei zaszczepili w nim miłość do ojczyzny mimo, że Polski nie było wtedy na mapach.

Z tego też powodu, będąc już żonatym, napisał melodię do wielu znanych polskich wierszy.

Stanisław Moniuszko oprócz tego, że robił karierę muzyczną, był także niezwykle rodzinnym człowiekiem. Nazywanie go ,,Tatulczykiem” wzięło się właśnie m.in. z faktu posiadania przez niego, aż 10 dzieci!

Książka nie zagłębia się w szczegóły jego biografii, ale przekazuje dokładnie tyle, żeby nie znudzić młodego czytelnika, a zachęcić go do samodzielnego odkrywania dzieł Moniuszki.

Ilustracje do ,,Tatulczyka Moniuszko” wykonała Marta Ruszkowska, która najwyraźniej ma słabość do portretowania ważnych Polaków (obrazy jej autorstwa można także zobaczyć w ,,Warszawiakach). Skupiają się one przede wszystkim na emocjach i przez pryzmat subtelnej karykatury podkreślają najważniejsze cechy danej postaci.

Polecam tę bardzo zgrabnie wydaną książkę wszystkim czytelnikom w rocznice 200 lat narodzin Stanisława Moniuszko! Będzie idealna dla dzieci powyżej 3. roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://pwm.com.pl/pl/sklep/publikacja/tatulczyk-moniuszko,katarzyna-huzar-czub,21844,ksiegarnia.htm

 

Poprzedni wpis
Przygody Alicji w Krainie Czarów – klasyka w nowym wydaniu!
Następny wpis
Kieszonkowe kasyno – recenzja rodzinnej gry karcianej
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2019, biografia, dyrygent, Katarzyna Huzar - Czub, kompozytor, książki dla dzieci, książki na Rok Moniuszkowski, książki o Moniuszko, małe PWM, Marta Ruszkowska, muzyka, opera, poezja, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, PWM, recenzje książek dla dzieci, Rok Moniuszkowski, Stanisław Moniuszko, Tatulczyk Moniuszko, teatr, wielcy Polacy, wiersz

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja