Dziki ogród – recenzja książki

Tytuł: Dziki ogród
Autor: Łukasz Łuczaj
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2022
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla rodziców
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Mam jedno takie wspomnienie z wczesnego dzieciństwa. Nie mogłam mieć więcej niż cztery lata, kiedy razem z rodzicami mieszkaliśmy w starym domu z dużym ogrodem. Wchodziło się do niego przez skrzypiącą furtkę z lekko odchodzącą farbą. Ogród był zaniedbany – właścicielką domu była starsza i nieco ekscentryczna pani. Pełno było w nim wysokich pokrzyw, ale i starych, chylących się ku ziemi wierzb i dębów. Przez wąską ścieżkę docierało się do ukrytej w półcieniu… piaskownicy. Było to niezwykle magiczne miejsce, chyba właśnie dlatego, że miało się poczucie, że czas płynie tam inaczej.

Sposoby na własny ogród

Piszę o tym wspomnieniu nie bez powodu. Nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się ostatnio książka, która pozwala spojrzeć na kwestię ogrodu zupełnie inaczej. Przekonuje, że piękne nie muszą być tylko starannie wymuskane rabaty, przecinające trawnik niczym od linijki.

Autor książki ,,Dziki ogród” Łukasz Łuczaj – prawdziwy specjalista w swojej dziedzinie przekonuje, że do otaczającej nas natury można podejść na wiele sposobów. Najważniejszy jest jednak ten, który sprawi, że będziemy w swoim otoczeniu szczęśliwi.

Czym jest dziki ogród?

Nie jest to jednak pozycja typowo popularnonaukowa. ,,Dziki ogród” oferuje kojące historie z życia autora – doktora habilitowanego biologii, profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego, etnobotanika i ekologa. Poradnik prowadzi nas, dorosłych, po zawiłych dróżkach wielu możliwości, jakie oferują mnogie gatunki rodzimych roślin. Ważną kwestią jest bowiem to, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem dzikiego ogrodu.

Szczególny nacisk autor kładzie właśnie na gatunki drzew lub krzewów, które naturalnie występują w naszej szerokości geograficznej. Popularyzuje rośliny, które być może były bliskie naszym dziadkom lub pradziadkom, ale współcześnie o których się już nie pamięta. 

Jak być bliżej natury?

,,Dziki ogród” to księga pełna inspiracji, wiedzy i świeżego spojrzenia. Choć najlepiej byłoby mieć kilkanaście hektarów pięknej ziemi, aby móc realizować swoje przyrodnicze wizje – wystarczy często niewielki ogródek. Posadzenie leśnego zagajnika i obserwowanie jak on powoli wzrasta lub zaplanowanie kawałka łąki, może przynieść mnóstwo satysfakcji. Przy okazji stajemy się bardziej świadomi oraz eko.

Książka zawiera także ciekawostki ze świata zwierząt. Przy okazji zgłębiania wiedzy o roślinach, poznacie również wybrane gatunki owadów czy ptaków. Polecam ją dorosłym czytelnikom, poszukującym w swoim życiu sposobów na bycie bliżej natury.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/dziki-ogrod/p3081.html


Poprzedni wpis
Co się dzieje w lesie – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Giganci. Bora i Leap. Tom 3 – recenzja komiksu
Tags: +18, 2022, blog książkowy, Dziki ogród, książki dla dorosłych, Łukasz Łuczaj, Nasza Księgarnia, natura, ogród, przyroda, recenzent książek dla dzieci, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja