fbpx

Ośmiornica na dachu – recenzja

Ośmiornica na dachu – recenzja

Tytuł: ,,Ośmiornica na dachu

Autor: Lucy Branam

Ilustracje: Rogerio Coelho

Wydawnictwo: Amber

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Co byście powiedzieli na to, że pewnego dnia budząc się w swoim łóżku, przez okno dostrzegacie wielką mackę ośmiornicy?

 

,,Ośmiornica na dachu” to książka obrazkowa młodej autorki Lucy Branam oraz jednego z najbardziej popularnych brazylijskich ilustratorów – Rogerio Coelho.

 

 

Opowiada historię o pewnej dziewczynce o imieniu Nora, której przytrafiło się coś bardzo nietypowego. Dostrzegając na dachu swojej kamienicy ogromną ośmiornicę, zareagowała zupełnie inaczej, niż jej rodzice czy pozostali dorośli. Oni natychmiast zaczęli szukać powodów, dlaczego to nietypowe jak na miasto zwierzę, znalazło się akurat w ich otoczeniu.

 

Próbowali wysnuwać logiczne fakty, które wytłumaczyłyby im to niezwykle zjawisko. Nora z kolei nic nie mówiła, tylko podziwiała, bo rzeczywiście ośmiornica robiła bardzo duże wrażenie.

 

Oprócz swoich rozmiarów, wydawała się być także inteligentna i empatyczna. Sąsiedzi mieli nadzieję, że zwierzak szybko zniknie, Nora wręcz przeciwnie, zaprzyjaźniła się z ośmiornicą i pragnęła, żeby zamieszkała z nimi na zawsze.

 

 

 

 

Wkrótce jednak i dorośli musieli przyznać, że choć nowa lokatorka dachu ma dużo macek i jest wielkich rozmiarów, to znacznie ułatwia im życie i przynosi dużo rozrywki i przyjemnych momentów. Kiedy każdy zdążył się do niej już przyzwyczaić, ośmiornica nagle znika.

 

 

 

 

,,Ośmiornica na dachu” to krótka historia o tym jak różni się punkt widzenia dzieci i dorosłych. Jak ważna jest tolerancja i akceptacja nieznajomych, czym jest sąsiedzka pomoc oraz jak niespodziewanie może rozkwitnąć przyjaźń.

 

Ilustracje są z kolei niesamowitym połączeniem różnego rodzaju kolorów i tekstur. Bogate w detale obrazki oddziałują na wyobraźnię najmłodszych i dają nieco złudzenie, że cała opowieść może nie jest do końca rzeczywistością, ale że to tylko piękny sen małej dziewczynki.

 

Polecam książkę dzieciom powyżej 4. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/ilustrowane-ksiazki-dla-dzieci/osmiornica-na-dachu,p1567458084

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
2 komentarze
  • Rogério Coelho
    Odpowiedz

    Thank you very much! Greetings from Brazil!

    30 czerwca 2019 at 02:18

Post a Comment