Niezwyczajne zawody – recenzja

Tytuł: Niezwyczajne zawody

Autor: Ałła Gutniczenko

Ilustracje: Julia Kołomojec

Tłumaczenie: Katarzyna Lajborek

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Powstało już sporo książek dla dzieci na temat różnych zawodów. Często omawiane są te najbardziej podstawowe, niezbędne w społeczeństwie lub niezwykle pożądane.

Sięgając po ,,Niezwyczajne zawody” miałam nadzieję na ciekawą lekturę, ale nie spodziewałam się, że zrobi ona na mnie aż tak duże wrażenie!

Przede wszystkim to pozycja wydana po raz pierwszy na Ukrainie. Raczej nie często inspirujemy się tamtejszą literaturą, a szkoda, bo ukraińscy artyści mają wiele do zaoferowania.

,,Niezwyczajne zawody” to w ciekawy sposób ujęte profesje. Możemy w niej znaleźć opisy takich zawodów jak na przykład paleontolog, florysta, pszczelarz, kiper, kynolog, pilot balonów, pizzerman, tłumacz języka migowego czy dmuchacz szkła.

Głównym bohaterem książki jest Andrzej, mały chłopiec, który jeszcze dokładnie nie wie kim będzie w przyszłości. Jego rodzina jest jednak pełna indywidualistów, a jej członkowie mają niezwykłe zawody.

Każdej profesji poświęcone są trzy rozkładówki. Na pierwszej krótko opisany jest dany zawód. Na następnej znajdują się wyszczególnione atrybuty, czyli przedmioty, które albo mocno z tym zajęciem się kojarzą, albo są niezbędne do jego wykonywania. Trzecia rozkładówka to z kolei pewnego rodzaju bonus. W zależności od konkretnego zawodu możemy albo nauczyć się podstaw języka migowego, różnych ras psów, obejrzeć galerię kwiatów czy pomóc pszczołom odnaleźć wyjście z labiryntu.

Jestem pod wrażeniem zawodów, które autorka wybrała do książki, ale także sposobu w jaki je pokazała. Przy okazji kipera dzieci mogą nauczyć się w jakiej temperaturze parzy się dany rodzaj herbaty, a przy okazji architekta poznają słynnych budowniczych oraz ich największe dzieła.

,,Niezwyczajne zawody” to książka o ogromnym potencjale. Nie bez znaczenia są także bardzo ładne ilustracje Juli Kołomojec oraz dobrej jakości papier i twarda oprawa.

Ta lektura ma dużą szansę stać się inspiracją dla wielu młodych czytelników. Gdybym, będąc małą dziewczynką, przeczytała jak ciekawa jest praca przytulacza pand, z pewnością musiałabym rozważyć dla siebie taką przyszłość.

Polecam ,,Niezwyczajne zawody” każdemu dziecku powyżej 5. roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/niezwyczajne-zawody/2662/ksiazka.html#.XMXrGZMzZE4


Poprzedni wpis
Żyrafy nie umieją tańczyć – recenzja
Następny wpis
Berlin – znam to miasto – recenzja
Tags: +10, +5, +6, +7, +8, +9, 2019, Ałła Gutniczenko, blog o książkach, ciekawa książka dla dzieci, ciekawe zawody, Julia Kołomojec, Katarzyna Lajborek, książka dla dzieci o zawodach, książka o zawodach, książki dla dzieci, literatura dziecięca, Nasza Księgarnia, Niezwyczajne zawody, nowość książkowa, picturebook, profesje, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, zawody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja