Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu – recenzja

 

 

 

Tytuł: ,,Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu

Autor: L. Frank Baum

Ilustracje: Adam Kilian

Tłumaczenie: Stefania Wortman

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2019

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

 

 

Recenzja:

Serce, rozum i odwaga to jedne z najważniejszych cech szlachetnego bohatera. Klasyczna bajka L. Franka Bauma udowadnia, że nie trzeba urodzić się mądrym, wrażliwym czy odważnym, aby w każdej chwili swojego życia, z pomocą własnych starań, nabyć którąś z tych cech.

 

,,Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu”, znany także jako Czarnoksiężnik Oz, jest od 1900 roku, kiedy wydano go po raz pierwszy, jedną z ulubionych opowieści wielu dzieci na całym świecie.

 

 

Był pierwszym utworem fantastycznym w amerykańskiej literaturze dziecięcej. Sławę przyniosły mu także liczne ekranizacje, w tym ta najbardziej popularna w reżyserii Victora Fleminga z 1939 roku.

 

To w tym filmie po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć rubinowe, bardzo charakterystyczne buciki złej Wiedźmy ze Wschodu, którą przygniótł dom wujostwa Dorotki (chociaż w książce są to Srebrne Trzewiczki) . Tym samym, dziewczynka stała się posiadaczką nowego obuwia i długo nieświadoma ich wielkiej mocy, maszerowała po magicznej krainie, w poszukiwaniu odpowiedzi, jak wrócić do Kansas.

 

Bardzo dobrze się stało, że nie odkryła potencjału bucików tak szybko, ponieważ dzięki swoim podróżom, poznała niezwykłych przyjaciół i odmieniła ich los.

 

 

 

 

Kolor gra niezwykłą rolę w tej opowieści. Wioski w których dominuje niebieski, zielony, żółty czy czerwony mocno oddziałują na dziecięcą wyobraźnię. O ile łatwiej wyobrazić sobie cały świat w jednym kolorze, niż czytać długie i czasami nudne opisy, jakie widujemy w niektórych książkach.

 

Barwa spełnia także ważne zadanie w nowym, pięknym wydaniu ,,Czarnoksiężnika ze Szmaragdowego Grodu”, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry w ramach serii ,,Mistrzowie Ilustracji”.

 

O klasykach, które zdobią ilustracje polskich artystów pisałam już przy okazji takich tytułów, jak: ,,Widmo z Głogowego Wzgórza” czy ,,Baśnie angielskie”.

 

W przypadku ,,Czarnoksiężnika ze Szmaragdowego Grodu” obrazki wykonał mistrz Adam Kilian, którego ja kojarzę z lat swojego dzieciństwa i bajek ,,Pyza na polskich dróżkach”.

 

Ilustracje obrazujące Dorotkę i jej przyjaciół mają przewagę czerni i bieli, ale często posiadają także mocne akcenty kolorystyczne, jakby artysta doskonale rozumiał intencje autora.

 

 

 

 

Strach, Blaszany Drwal oraz Strachliwy Lew to jedni z najłatwiej rozpoznawalnych książkowych bohaterów, których rola w opowieści jest z jednej strony bardzo wyraźna, a z drugiej skrywa także przed czytelnikiem drugie dno.

 

L. Frank Baum za pomocą swoich wymyślonych postaci, przedstawił to, czym jest wiara we własne możliwości, pokonywanie przeszkód, które rzuca nam los oraz wspinanie się na wyżyny osobowości i kształtowanie charakteru.

 

,,Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu” to klasyka literatury dziecięcej, która nie zestarzała się i po prawie 120 latach jest wciąż aktualna i zachwycająca.

Polecam ją dla dzieci powyżej 6. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-czarnoksieznik_ze_szmaragdowego_grodu.html

 

 

Poprzedni wpis
Mogę wejść? – recenzja
Następny wpis
Wilkołak – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja