Smacznego, proszę wilka! – recenzja

Tytuł: Smacznego, proszę wilka!

Autor: Marta Guśniowska

Ilustracje: Jaga Słowińska

Wydawnictwo: Tashka

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Często przypinamy komuś ,,łatkę” tylko dlatego, że jesteśmy do czegoś przyzwyczajeni. Wszelkie odstępstwa od ,,normy” są traktowane jako anomalie i patologie. Okazuje się jednak, że wyjście przed szereg nie zawsze może skończyć się katastrofą. Czasami wybranie zupełnie innej ścieżki i zachowanie się wbrew oczekiwaniom, może dać niespodziewane skutki!

,,Smacznego, proszę wilka!” to książka nieszablonowa pod wieloma względami. Jej autorka, Marta Guśniowska znana jest szczególnie w środowisku teatralnym. Pisze scenariusze spektakli dla dzieci i młodzieży. Jej teksty można zobaczyć na deskach wielu polskich i europejskich teatrów.

,,Smacznego, proszę wilka!” także zostało wyreżyserowane w ramach spektaklu i obecnie można go zobaczyć w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora o tym samym tytule.

To 11-sto rozdziałowa historia o pewnym wilku, który ze względu na wiek, powoli żegnał się ze światem. Los jednak postanowił spłatać mu figla i wysłał do niego małego zajączka, który pozbawiony rodziców, zupełnie nie wiedział na czym ten świat stoi.

Wilk byłby go pewnie zjadł, ale powstrzymała go przyjaciółka i w ten sposób, mały szarak stał się adoptowanym dzieckiem drapieżnika.

W książce obaj bohaterowie mają wiele przygód, których celem jest zmiana myślenia wilka i jednocześnie nauczenie malucha bezpiecznego i świadomego życia w lesie. Podjęta zostaje decyzja, żeby zajączek został odprowadzony do swojej babci przez staruszka, i to właśnie w trakcie tej podróży zachodzą w obojgu największe zmiany.

,,Smacznego, proszę wilka!”  opowiada czytelnikowi o tym, czym jest śmierć, w jaki sposób można ją postrzegać i jak wygląda samo umieranie. Pokazuje także, że nawet najbardziej zła istota, może się zmienić i nie należy ocenić innych po pozorach.

Autorka ma bardzo lekkie pióro, często korzysta ze związków frazeologicznych i zabawy słowem, a przy okazji potrafi oprószyć całość sympatycznym i zmuszającym do śmiechu humorem.

Książka ma bardzo interesujący, podłużny format i została wzbogacona o kolorowe i zarazem poetyckie ilustracje Jagi Słowińskiej.

Polecam tę lekturę, jako rodzaj powolnego oswajania się z tematem śmierci, ale także opis nietypowych przyjaźni i ponad podziałowych relacji.

Będzie to książka dla dzieci powyżej 6. roku życia.

Poprzedni wpis
Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe – recenzja przedpremierowa!
Następny wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ.14
Tags: +10, +11, +12, +6, +7, +8, +9, 2018, empatia, Jaga Słowińska, książki dla dzieci o śmierci, książki o śmierci, literatura dziecięca, Marta Guśniowska, nietypowa przyjaźń, przyjaźń, przyjaźń ponad podziałami, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, Smacznego proszę wilka!, śmierć, spektakl dla dzieci, Tashka, umieranie, wilk, wrażliwość, Wydawnictwo Tashka, zajączek

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja