fbpx

Tosia czeka na braciszka – recenzja przedpremierowa!

Tosia czeka na braciszka – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: ,,Tosia czeka na braciszka”

Autor: Natalia Minge

Ilustracje: Anna Łazowska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Tematyka tej książki zainteresuje bardzo wielu rodziców i ich dzieci, którzy spodziewają się potomstwa oraz rodzeństwa (w przypadku tych drugich).

 

,,Tosia czeka na braciszka” to pozycja przede wszystkim o emocjach, które towarzyszą takim chwilom jak ta, kiedy rodzina się powiększa.

 

 

Mała bohaterka książki jest pełna obaw, podekscytowana, radosna i smutna zarazem, ponieważ to wielkie wydarzenie, które czeka ją już niebawem, jest dla niej dużą niewiadomą. Zdaje sobie sprawę, że pojawienie się w domu młodszego brata i zostanie starszą siostrą to niezwykła sprawa. Jak ma jednak poradzić sobie ze strachem o zabawki, martwieniem się zdrowiem mamy czy coraz mniejszą uwagą ze strony rodziców?

 

,,Tosia czeka na braciszka” to książka obrazkowa, której fabuła oscyluje wokół zbliżającego się rozwiązania porodu mamy dziewczynki. Każda rozkładówka to poruszona inna kwestia związana z pojawieniem się dzidziusia w domu.

 

To, co najbardziej istotne w danej scenie zostało podkreślone przez autorkę za pomocą pogrubionego tekstu.

 

 

 

 

Cała sprawa rozpoczyna się właściwie od wielkich wieści, które słyszy Tosia od swoich rodziców. Dzięki odpowiedniemu podejściu mamy i taty oraz zaangażowaniu dziewczynki w postępujące zmiany, bohaterka czuje, że ma także ważną rolę w rodzinie i jej pomoc jest potrzebna.

 

Książka pokazuje oczekiwanie na młodsze rodzeństwo nie w cukierkowych kolorach pozbawionych realizmu. To prawdziwa opowieść, w której czasem jest wesoło, a każda chwila to ogromne morze entuzjazmu, a innym razem jest trudniej. Kiedy rodzi się maluch, sprawa wcale się nie rozwiązuje. Tosia w dalszym ciągu musi się uczyć jak być dobrą starszą siostrą. Jak ważna jest cierpliwość i zrozumienie, ale także jak istotne są i jej potrzeby.

 

 

 

 

,,Tosia czeka na braciszka” to lektura zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Może być początkiem wspaniałych rozmów, które lepiej przygotują maluchy na rodzeństwo oraz nową perspektywą dla obu stron.

 

Dzięki grubym kartonowym kartkom i bezpiecznym, zaokrąglonym rogom książkę można czytać nawet z najmłodszymi pociechami, od 2-ego roku życia. Sprawdzi się także w przypadku przedszkolaków.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/tosia-czeka-na-braciszka/2631/ksiazka.html#.XGxIgc9KhE4

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment