Jak wytresować smoka. Jak mówić po smoczemu – recenzja

 

 

 

Tytuł: ,,Jak wytresować smoka. Jak mówić po smoczemu (3)”

Autor: Cressida Cowell

Ilustracje: Cressida Cowell

Tłumaczenie: Agata Kowalczyk

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Rok wydania: 2019

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Po dwóch pierwszych tomach ,,Jak wytresować smoka” była kilkumiesięczna przerwa i dopiero teraz pojawiły się kolejne 4 części z serii! Tym, którzy przegapili, polecam lekturę pozostałych recenzji ,,Jak wytresować smoka” oraz ,,Jak wytresować smoka. Jak zostać piratem”.

 

 

 

 

Tymczasem czas na wnioski dotyczące pierwszego z najnowszych tomów serii, czyli ,,Jak wytresować smoka. Jak mówić po smoczemu”.

Warto przypomnieć, że na podstawie tej historii w 6 częściach, powstał znany film studia DreamWorks Animation.

 

Głównym bohaterem jest Halibut Straszliwy Czkawka Trzeci, który wraz z ojcem – wodzem wikingów, przyjaciółmi i mniej lubianymi kolegami ze szkoły zamieszkuje Głuplandię.

 

Posiada nadzwyczajny dar – potrafi porozumieć się ze smokami ich językiem. W swoim specjalnym notesie spisuje swoje spostrzeżenia na temat tych zwierząt i prowadzi dokładne badania. Jest też opiekunem uroczego, ale bardzo leniwego smoka Oseska, który wielkością przypomina wychudzonego kota.

 

 

 

 

Czkawka postrzegany jest przez swoich rówieśników również przez pryzmat swojej mizernej postury, niezwykłego pecha, który ciągle mu towarzyszy oraz niebanalnego podejścia do życia. Chłopiec sprzeciwia się starym tradycjom wikingów, które wydają mu się pozbawione sensu i stara się przeforsować nowe pomysły.

 

W ,,Jak wytresować smoka. Jak mówić po smoczemu” jedną z ważniejszych ról grają Rzymianie, którzy postanawiają skłócić ze sobą rody wikingów oraz złapać jak najwięcej smoków, które wykorzystują później w celu kulinarnym i galanteryjnym.

 

W związku z powyższym porywają Czkawkę oraz Kamikazię, która jest następcą władczyni Plemienia Włamywaczek. Dzieci wspólnie muszą uwolnić się z rzymskiej niewoli oraz odnaleźć drogę do domu.

 

 

 

 

Nie ma znaczenia dla czytelnika od której z części rozpocznie swoją przygodę z serią, ponieważ fabuła nie jest całościowo linearna. Znaczenie niektórych elementów co prawda może się bardziej szczegółowo wyjaśnić z wcześniejszych tomów, ale na pewno wybiórcze czytanie nie wpływa na ogólny odbiór historii.

 

Zauważalną różnicą pomiędzy częścią 1 i 2 oraz pozostałymi to wygląd okładki. Pierwsze tomy mają na niej błyszczące elementy, przypominające łuski smoka. Na kolejnych niestety już z nich zrezygnowano.

 

Polecam jednak tę serię, a szczególnie tę część czytelnikom, którym nie straszny język wikingów, ich wulgarne obyczaje i zamiłowanie od okładania się i straszenia wszystkich wokół. To oczywiście także wspaniała podróż przez świat pełen smoków oraz walka Czkawki o swoje ideały.

 

Książka będzie idealna dla czytelników od 10-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,135399,Jak-wytresowac-smoka-Jak-mowic-po-smoczemu?query=jak%20wytesowa%C4%87%20smoka.

 

 

Poprzedni wpis
Złodziejka książek – recenzja książki
Następny wpis
Miś Paplak – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja