fbpx

Zawodowy zawrót głowy – recenzja

Zawodowy zawrót głowy – recenzja

 

Tytuł: ,,Zawodowy zawrót głowy”

Autor: Richard Scarry

Ilustracje: Richard Scarry

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

 

Recenzja:

Zawodowice to miasteczko, które słynie z wielu interesujących zawodów. Można o nim przeczytać i dokładnie go obejrzeć w nowości od Wydawnictwa Babaryba, w ,,Zawodowym zawrocie głowy” Richarda Scarry’ego.

 

Całkiem niedawno pisałam także o dwóch poprzednich książkach tego autora, ,,Mój pierwszy elementarz oraz ,,Auta, maszyny, pojazdy i wszystko do jazdy.

 

 

 

 

Należy pamiętać, że wszystkie te pozycje powstały już ponad 50 lat temu. ,,Zawodowy zawrót głowy” został po raz pierwszy wydany w 1968 roku, dlatego też (mimo uaktualnienia niektórych wątków) nie wszystkie znajdujące się w nich elementy są współczesne.

 

W książce wspomina się o zawodach, które albo już nie istnieją, albo są bardzo rzadkie, jak chociażby telefonistka, golibroda (obecnie częściej barber) czy tragarz (w kontekście mężczyzny dbającego o bagaż na stacji kolejowej).

 

Znalazły się w niej także miejsca czy przedmioty, których znaczenie może być dla wielu dzieci niezrozumiałe, np. budka telefoniczna czy nawój osnowowy.

Dla rodziców będzie to najczęściej sentymentalna podróż w przeszłość, a dla najmłodszych swego rodzaju interesująca lekcja historii.

 

 

 

 

,,Zawodowy zawrót głowy” zawiera dużo wieloelementowych ilustracji. Na stronach widzimy budynki z kilkoma piętrami, gdzie w każdym z okien można dostrzec jakąś ciekawą postać.

 

Widać wyraźnie, że zwierzęta, które mieszkają w tym mieście, tworzą je oraz napędzają pozytywną energią. Przy okazji autor przemyca wiele informacji związanych z funkcjonowaniem takich miejsc. Na przekrojach widać, co znajduje się pod ziemią oraz jak do domów doprowadzane są kable i rury.

 

Zwierzęta w książce pracują i zarabiają, dzięki czemu mogą później wydawać pieniądze. Mamy tu aspekt ekonomiczny. Wspomina się także o inwestycjach oraz zadaniowości. Przy okazji opisuje się funkcjonowanie poczty, młyna czy policji. Można dowiedzieć się jak powstają ubrania oraz jak wygląda praca na statku.

 

 

 

 

Jedynym zastrzeżeniem, spowodowanym wiekiem książki, jest kwestia postrzegania przez autora kobiet, jako osób, które nie kojarzą się z zawodami o zwiększonej odpowiedzialności. W tej pozycji damska część miasteczka to zazwyczaj sprzątaczki, gosposie lub fryzjerki. Podkreśla się tu także role mam, jako osób, które wychowują dzieci i zostają w domu, kiedy mąż wychodzi do pracy.

 

Poza tym to bardzo ciekawa książka – zarówno pod kątem wizualnym, jak i nagromadzonych w niej informacji. Może być prawdziwą skarbnicą wiedzy, pod warunkiem, że zostanie opatrzona przez opiekuna odpowiednim komentarzem.

 

Polecam ją dla dzieci powyżej 4-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://babaryba.pl/pl/p/ZAWODOWY-ZAWROT-GLOWY-Richard-Scarry/212

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--