Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi – recenzja

Tytuł: Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi

Autor: Ben Brooks

Ilustracje: Quinton Winter

Tłumaczenie: Julia Tokarczyk

Wydawnictwo: K.E. Liber

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

Recenzja:

Od jakiegoś czasu dużym zainteresowaniem wydawcy zaczęli obdarzać książki o tematyce pro dziewczyńskiej. Na rynku czytelniczym pojawiło się bardzo dużo tytułów opisujących losy sławnych oraz zasłużonych ludzkości kobiet. Bardzo popieram tę inicjatywę!

Czas jednak skupić się na chłopcach. Młodzi mężczyźni również potrzebują postaci na których z powodzeniem mogą się wzorować. Którzy będą dla nich wzorem do naśladowania oraz idolami, których odwaga lub fantazja wyniosła na sam szczyt.

,,Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” to propozycja autora Bena Brooksa. W jednym miejscu zebrał sylwetki 100 mężczyzn, których historia na stałe wpisała się w świadomości ludzi. Nie wszystkie jego wybory są jednak dla mnie oczywiste.

Autor czasami zaskakuje świeżością spojrzenia. Proponuje nieoczywiste wybory sprawiając, że nawet dorosły czytelnik z wypiekami na twarzy wczytuje się w biografie przedstawianych osób. Z drugiej strony, decyduje się umieścić tuż obok Gandhiego czy Nelsona Mandeli taką postać, jak Jeffree Star (swoją drogą ,,Jeffree” należy pisać przez podwójne ,,f”). Absolutnie rozumiem jego zamiłowanie do makijażu, ale jestem sceptyczna, co do stawiania go jako idola dla kogokolwiek. Jeffreemu od dawna towarzyszyły skandale, których nie powstydziłaby się odważna gwiazda rocka. Paradoksalnie zasłynął on także jako nietolerancyjny rasista.

W książce jest także błąd merytoryczny. Alan Turing wcale nie rozszyfrował Enigmy, a już na pewno nie był jedyną osobą, która mogła to zrobić, jak uważa autor. Według danych historycznych co najmniej dwa lata wcześniej tzw. bombę kryptologiczną, czyli urządzenie łamiące szyfrogramy, skonstruował Polak, Marian Rejewski (choć pewnie autor, Ben Brooks już o tym nie wiedział).

Trzeba jednak przyznać, że w książce znalazły się także postacie fenomenalne. Przykładem może być chłopiec, który urodził się dopiero w 1994 roku – Boyan Slat, a na swoim koncie ma już tytuł Championa Ziemi za oczyszczanie na wielką skalę Oceanu Spokojnego z plastiku. Warto także napisać o wspomnianych przez autora Iqubalu Masihu, walczącemu przeciw niewolniczej pracy czy Jorge Munozie, który z pensji kierowcy autobusu codziennie karmi imigrantów.

Wśród wspomnianych przez autora osób nie zabrakło także gwiazd znanych ze współczesnych mediów. Jest aktor Daniel Radcliffe, znany absolutnie każdemu, kto choć raz widział film ,,Harry Potter”. Jest Dynamo, który zasłynął jako jeden z najbardziej zdolnych iluzjonistów naszych czasów. Jest także Jamie Oliver, specjalista od prostej, smacznej i zdrowej kuchni.

Oprócz powyższych, w książce ,,Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi”  zostali ujęci filozofowie, sportowcy, politycy, ludzie sztuki oraz zwykli chłopcy, którzy zdecydowali się zrobić coś więcej, niż ich rówieśnicy.

Autor posegregował ich imiona oraz nazwiska w kolejności alfabetycznej. Nie ograniczał swojego wyboru co do konkretnego czasu. W książce znaleźli się ludzie żyjący od czasów sprzed naszej ery, aż do współczesności.

Warto zwrócić uwagę także na stronę wizualną tej książki. Autorem świetnych, nieco komiksowych ilustracji jest Quinton Winter. Do każdej postaci podszedł indywidualnie, stwarzając ją w otoczeniu, które w pewien sposób może je zdefiniować. Jego prace przypominają karykatury, w których artysta stara się uwypuklić najbardziej charakterystyczne cechy portretowanego.

,,Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi”  to w podsumowaniu bardzo ciekawa książka. Warto znać, każdą z tych osób, którą opisuje. Nieważne czy to Rain, gwiazda koreańskiego popu czy Stephan Hawking, jeden  z najwybitniejszych fizyków na świecie, który zmarł w tym roku, po niemal 50-letnim zmaganiu z chorobą.

Może dać ona młodym ludziom inspirację do odważnego patrzenia w przyszłość, stawianiu sobie celi i konsekwentnego ich realizowania. Polecam ją dla dzieci powyżej 7-ego roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://keliber.pl/

Poprzedni wpis
Biała księżniczka i Złoty Smok – recenzja
Następny wpis
Moje drzewo rodzinne – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +7, +8, +9, 2018, Ben Brooks, dzień chłopaka, dzień chłopca, Julia Tokarczyk, K.E. Liber, KE Liber, książka na dzień chłopca, książka o chłopcach, książka o sławnych mężczyznach, którzy chcą być wyjątkowi, nowość książkowa, Opowieści dla chłopców, Quinton Winter, recenzje książkowe, Wydawnictwo K.E. Liber, znani ludzie

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja