fbpx

Bajki Ezopa – recenzja

Bajki Ezopa – recenzja

 

Tytuł: ,,Bajki Ezopa”

Autor: Jiří Žáček

Ilustracje: Adolf Born

Tłumaczenie: Antoni Kroh

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2017

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Często określa się Ezopa, jako ojca bajek. Te napisane najwcześniej pochodzą właśnie od niego. Wiele osób doskonale kojarzy np. tę o miejskiej i wiejskiej myszy, czy tę o zającu i żółwicy. Ezop wymyślił jednak ich niezliczoną ilość. Prawdopodobnie wiele z nich się nie zachowało, ale te które przetrwały próbę czasu, możemy odnaleźć w tej książce.

 

Jiří Žáček zebrał pod tytułem ,,Bajki Ezopa” najciekawszych 50 opowieści, które zostały wydane w grubej oprawie. Historie uzupełnione są przez ilustracje Adolfa Borna. Bardzo dobitnie podkreślają charakter bajek. Są bezpośrednie, a pojawiający się na nich bohaterowie ukazani są jako karykatury zwierząt lub ludzi.

 

 

 

Ezop żył prawdopodobnie w VI wieku p.n.e., niedaleko Frygii w Azji Mniejszej. Nie zachwycał raczej swoją powierzchownością, za to potrafił czarować tłumy za pomocą opowieści.

 

To jemu przypisuje się właśnie miano twórcy bajki zwierzęcej, czyli takiej, w której główną rolę odgrywają zwierzęta, ale wyposażone są w zestaw cech przynależny ludziom. Dodatkowo z takiej bajki musi wypływać morał. Czasami jest on podkreślony w ostatnim zdaniu, innym razem pozostawia się dowolność interpretacji dla czytelnika.

 

Bajki Ezopa zawierają w sobie wiele z elementów mitologicznych. Często pojawia się w nich Zeus, jako bóg wszystkich bogów. Jedna nosi także tytuł ,,Poganiacz i Herakles” i jednym z jej bohaterów jest właśnie wspomniany heros.

 

 

 

 

Wszystkie bajki są krótkie, raptem kilku zdaniowe. W każdej jednak można dopatrzeć się płynącego przesłania. Ezop zazwyczaj potępia w nich czyny oraz cechy negatywne, a podkreśla i gloryfikuje te dobre.

 

W jego krótkich rozprawkach przeczytamy np. o sprawiedliwości, o tym co wolno jednemu, a co dla drugiego jest absolutnie zabronione. O tym, że jeżeli ktoś nie pomoże drugiemu, sam straci. O tym kto jest najbardziej cwany, a kto jest najszybszy, itd.

 

 

 

 

,,Bajki Ezopa” to zbiór mądrości, które przestrzegane przez wszystkich, na pewno uczyniłyby świat lepszym. Warto zachęcać dzieci do ich samodzielnego odkrywania.

Ze względu na treści, które niektórym rodzicom mogą wydawać się kontrowersyjne (trzeba pamiętać, że wymowa i dobitność bajek na szczęście od wielu lat się nie zmieniła), polecam tę książkę dla dzieci powyżej 12-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://mediarodzina.pl/prod/1424/Bajki-Ezopa

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment