Bajki Ezopa – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Bajki Ezopa

Autor: Jiří Žáček

Ilustracje: Adolf Born

Tłumaczenie: Antoni Kroh

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2017

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Często określa się Ezopa, jako ojca bajek. Te napisane najwcześniej pochodzą właśnie od niego. Wiele osób doskonale kojarzy np. tę o miejskiej i wiejskiej myszy, czy tę o zającu i żółwicy. Ezop wymyślił jednak ich niezliczoną ilość. Prawdopodobnie wiele z nich się nie zachowało, ale te które przetrwały próbę czasu, możemy odnaleźć w tej książce.

Jiří Žáček zebrał pod tytułem ,,Bajki Ezopa” najciekawszych 50 opowieści, które zostały wydane w grubej oprawie. Historie uzupełnione są przez ilustracje Adolfa Borna. Bardzo dobitnie podkreślają charakter bajek. Są bezpośrednie, a pojawiający się na nich bohaterowie ukazani są jako karykatury zwierząt lub ludzi.

Ezop żył prawdopodobnie w VI wieku p.n.e., niedaleko Frygii w Azji Mniejszej. Nie zachwycał raczej swoją powierzchownością, za to potrafił czarować tłumy za pomocą opowieści.

To jemu przypisuje się właśnie miano twórcy bajki zwierzęcej, czyli takiej, w której główną rolę odgrywają zwierzęta, ale wyposażone są w zestaw cech przynależny ludziom. Dodatkowo z takiej bajki musi wypływać morał. Czasami jest on podkreślony w ostatnim zdaniu, innym razem pozostawia się dowolność interpretacji dla czytelnika.

Bajki Ezopa zawierają w sobie wiele z elementów mitologicznych. Często pojawia się w nich Zeus, jako bóg wszystkich bogów. Jedna nosi także tytuł ,,Poganiacz i Herakles” i jednym z jej bohaterów jest właśnie wspomniany heros.

Wszystkie bajki są krótkie, raptem kilku zdaniowe. W każdej jednak można dopatrzeć się płynącego przesłania. Ezop zazwyczaj potępia w nich czyny oraz cechy negatywne, a podkreśla i gloryfikuje te dobre.

W jego krótkich rozprawkach przeczytamy np. o sprawiedliwości, o tym co wolno jednemu, a co dla drugiego jest absolutnie zabronione. O tym, że jeżeli ktoś nie pomoże drugiemu, sam straci. O tym kto jest najbardziej cwany, a kto jest najszybszy, itd.

,,Bajki Ezopa” to zbiór mądrości, które przestrzegane przez wszystkich, na pewno uczyniłyby świat lepszym. Warto zachęcać dzieci do ich samodzielnego odkrywania.

Ze względu na treści, które niektórym rodzicom mogą wydawać się kontrowersyjne (trzeba pamiętać, że wymowa i dobitność bajek na szczęście od wielu lat się nie zmieniła), polecam tę książkę dla dzieci powyżej 12-ego roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://mediarodzina.pl/prod/1424/Bajki-Ezopa

 


Poprzedni wpis
Magicy – recenzja
Następny wpis
Baśnie angielskie – recenzja
Tags: +100, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2017, Adolf Born, Antoni Kroh, bajka, Bajki Ezopa, bajki filozoficzne, bajki z morałem, bajki zwierzęce, Jiří Žáček, klasyka, książki dla dzieci, Media Rodzina, recenzje książek dla dzieci, strona z książkami dla dzieci, tradycyjne bajki, Wydawnictwo Media Rodzina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja