Legendy warszawskie – recenzja

Tytuł: ,,Legendy warszawskie”

Autor: Marta Dobrowolska – Kierył

Ilustracje: Anna Batte

Wydawnictwo: RM

Rok wydania: 2016

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Warszawa, jako jedno z najbardziej zapisanych miast w historii Polski, jest miejscem akcji niezliczonej ilości opowiadań i legend.

Nic więc dziwnego, że autorka, Marta Dobrowolska – Kierył postanowiła opracować znane opowieści na temat stolicy i przedstawić je w bardziej współczesnej wersji.

Całkiem niedawno pisałam także o jej poprzedniej książce, w której zachęcała dzieci do odwiedzania muzeum i bardziej świadomego jego zwiedzania. Link do tej recenzji znajdziecie tutaj: http://bajkochlonka.pl/2018/08/28/porwanie-krolewny-witolda-wojtkiewicza-recenzja/

 

,,Legendy warszawskie” to zbiór 4 wybranych historii. Wszystkie są bardzo popularne i ogólnie znane. Czytając je, ze zdziwieniem jednak zauważyłam, jak wiele szczegółów umknęło mojej uwadze na przestrzeni lat.

 

 

 

Często łączy się powstanie nazwy miasta z jednoczesnym obraniem syrenki, jako jego symbolu. Okazuje się jednak, że Wars i Sawa byli zwykłymi mieszkańcami doliny Wisły. Ze względu jednak na swoje wielkie serce, bezinteresowną chęć niesienia pomocy oraz odwagę, zostali nagrodzeni w wyjątkowy sposób. Rycerz, którego uratowali od śmierci, odwdzięczył się im, nazywają ziemie na której mieszkali Warszawą, aby każdy kto będzie tędy przejeżdżał, wiedział kto jest tutaj godny zaufania i szacunku.

 

Trzeba przyznać, że każda z opisanych legend, niesie ze sobą cenną naukę. W ,,Złotej kaczce” czytelnik dowiaduje się, że nawet góry złota nie są nic warte, kiedy nie można dzielić się nimi z najbliższymi. Z kolei w ,,Bazyliszku” nie zawsze pełne męstwa wojowanie mieczem może przesądzić o czyimś zwycięstwie. Liczy się także spryt, który w wielu sytuacjach może okazać się dużo bardziej pomocny.

 

 

 

 

Co ciekawe, wszystkie te legendy łączą się ze sobą nie tylko przez wzgląd na miejsce, w których dzieje się ich akcja. Każdy ich bohater w mniejszym lub większym stopniu, spokrewniony jest z Warsem i Sawą, od których istotnie wszystko się zaczęło.

 

W książce warto zwrócić uwagę także na ilustracje. Są bardzo graficzne i kolorowe. Urozmaicają opisywane historie, ale nie przytłaczają ich mnogością detali.

 

 

 

 

,,Legendy warszawskie” to także wiele nawiązań do mitologii słowiańskiej. Sporo z opisów może wydawać się zbyt strasznych dla maluszków, dlatego polecam ich czytanie dopiero od 8-ego roku życia.

 

Warto jednak pamiętać, że to książka w której czytelnik odnajdzie doskonałe wzorce do funkcjonowania w społeczeństwie. Na pierwszym miejscu jest tutaj szacunek dla starszych, gościnność i tolerancja, której największym symbolem jest przecież Syrenka.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.rm.com.pl/product-pol-1032-Legendy-Warszawskie.html

 

 

Poprzedni wpis
Smok i myszka – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Kto straszy, Albercie? – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja