Alfred i Agatha. Zagadka złotych figurek – recenzja

Tytuł: ,,Alfred i Agatha. Zagadka złotych figurek

Autor: Ana Campoy

Ilustracje:  Joanna Zagner – Kołat

Tłumaczenie: Ela Soszyńska, Karolina Dąbrowska

Wydawnictwo: Akapit Press

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Każdy dorosły słyszał chyba o takich postaciach jak Alfred Hitchcock i Agatha Christie. Wielki reżyser znany z amerykańskich, wielkich filmów. Kojarzymy go z takimi tytułami jak ,,Ptaki”, ,,Okno na podwórze” czy ,,Psychoza”. Ojciec horroru i mistrz budowania napięcia. Agatha Christie to z kolei jedna z najsłynniejszych pisarek kojarzonych z kryminałami. O jej dziełach, takich jak ,,Morderstwo w Orient Expressie”, ,,Śmierć na Nilu” czy ,,Pięć małych świnek  mówi się przy okazji najbardziej znanych przykładów powieści kryminalnych.

 

Całkiem niedawno została wydana książka, w której spotykają się powyżsi bohaterowie, jednak w wieku, w którym oboje nie mogli nawet przypuszczać co czeka ich w przyszłości.

 

,,Alfred i Agatha. Zagadka złotych figurek” Any Campoy to książka, która została napisana dla dzieci powyżej 9-ego roku życia, a którzy interesują się historiami z zawartą w tle zagadką do rozwikłania. Ten tytuł to przykład interesującej opowieści detektywistycznej, ze wszystkimi jej zawiłościami i poszlakami, po których poruszają się bohaterowie.

 

 

Autorka zawarła w nim także kilka biograficznych wątków, które rzeczywiście miały miejsce w realnym życiu reżysera i pisarki. W rzeczywistości jednak, gdyby Alfred miał 11 lat, tak jak w książce, Agatha musiałaby być od niego 9 lat starsza. Różnica byłaby więc spora. Poza tym pisarka nie mieszkała w Londynie, ale urodziła się w Torquay, w południowo-zachodniej Anglii.

 

Poza tymi drobnymi szczegółami, które nie są istotne dla fabuły, a które również można wymownie przemilczeć, książka ,,Alfred i Agatha. Zagadka złotych figurek” jest bardzo dobrze pomyślana!

 

Bohaterowie pochodzą z dwóch różnych środowisk. Alfred mieszka we wschodnim Londynie, które słynie jako niezbyt bezpieczna dzielnica fabryczna. Agatha razem z rodzicami zamieszkuje centrum. Ich posiadłość znajduje się w bogatej dzielnicy willowej Bayswater.

 

Oczywiście dziewczynka nazywa się Miller, jest to jej panieńskie nazwisko. Znana jest ze swoich umiejętności rozwiązywania zagadek, dlatego często zgłaszają się do niej osoby, które potrzebują pomocy.

 

 

 

 

Pewnego dnia, w bardzo wyjątkowych okolicznościach, Alfred zostaje poproszony, żeby odszukał Agathę i pomógł pewnemu człowiekowi w udowodnieniu jego niewinności. Chłopiec postanawia przezwyciężyć swój strach, nieśmiałość oraz naraża się na niezadowolenie rodziców i wyrusza w długą podróż tramwajem do centrum, gdzie wkrótce ma po raz pierwszy spotkać dziewczynkę.

 

,,Alfred i Agatha. Zagadka złotych figurek”  będzie dla młodego czytelnika ciekawą rozrywką. Książka daje także dobry przykład, jeżeli mowa o powierzchownym ocenianiu innych. Zarówno Agatha jak i Alfred, mimo sporych różnic, nie oceniają siebie przez pryzmat ubrań czy miejsca zamieszkania. Określa ich odwaga oraz chęć działania i współpracy. Wygląda na to, że zrodziła się pomiędzy nimi prawdziwa przyjaźń!

 

 

 

 

Warto także wspomnieć o ilustracjach Joanny Zagner – Kołat, które rewelacyjnie uzupełniają fabułę i podobnie jak niektóre opisy, przenoszą nas do Londynu w czasach początku XX wieku.

Ta książka może być początkiem fascynacji nie tylko tym miastem, ale także tajemniczymi zagadkami, bo kto nie chciałby jako dziecko choć przez krótką chwilę być prawdziwym detektywem? 😉

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.akapit-press.pl/glowna/alfred-i-agatha-zagadka-zlotych-figurek-335.html

 

 

 

Poprzedni wpis
Antykwariat pod Błękitnym Lustrem – recenzja
Następny wpis
Gdy Pola się zgubi – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja