fbpx

Gdy Pola się zgubi – recenzja

Gdy Pola się zgubi – recenzja

Tytuł: ,,Gdy Pola się zgubi”

Autor: Gabriela Rzepecka – Weiss

Ilustracje: Magdalena Kozieł – Nowak

Wydawnictwo: Dwukropek

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  wybitna

 

 

Recenzja:

Powoli zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów. Dla maluchów to oczywiście szansa na wyjątkową przygodę, ale także duże wyzwanie. Nowe miejsce, nieznane wcześniej otoczenie, bardzo możliwe, że język, którym będą się posługiwać przechodnie także będzie znacznie różnił się od języka polskiego.

 

W takich przypadkach wystarczy tylko chwila, żeby się zgubić. Co wtedy należy robić?

 

Książka ,,Gdy Pola się zgubi” Gabrieli Rzepackiej – Weiss to w sumie poradnik dla dzieci, ale napisany w sposób łatwo przyswajalny dla najmłodszych i sprytnie ujęty w fabularnej historii.

 

 

 

Czytelnik poznaje Polę i dowiaduje się, że razem z rodzicami dziewczynka wybiera się na wakacje. Mama mówi na nią ,,Pola Zagubialska”, bo ciągle się gubi. Dziewczynka jednak została nauczona jak należy się zachować, kiedy traci z oczu rodziców i dzięki temu, każde jej zawieruszenie ma swój szczęśliwy finał.

 

Pola potrafi zgubić się na ulicy, wsiąść przez przypadek do autobusu, i to w dodatku zupełnie sama, albo tak dobrze ukryć się w hotelowym holu, że znika rodzicom z pola widzenia. Autorka jednak, mimo na pierwszy rzut oka nieprzyjemnych sytuacji, potrafi je przedstawić w taki sposób, żeby nie wydawały się straszne czy niepokojące dla dzieci. Rodzice znajdują małą Polę bardzo szybko, a ona sama nigdy nie wpada w panikę i zawsze jest pewna, że tata z mamą zaraz ją odnajdą.

 

 

 

 

,,Gdy Pola się zgubi” pełna jest także dźwiękonaśladowczych wstawek, które urozmaicą lekturę najmłodszym słuchaczom. Oprócz tego, książka ma bardzo sympatyczne zakończenie, które uspokaja i wycisza malucha.

 

Ta pozycja to również piękne ilustracje. Magdalena Kozieł – Nowak, którą możecie kojarzyć także z książki ,,Dobranocki na pogodę i niepogodę” (link tutaj: https://bajkochlonka.pl/2018/04/21/dobranocki/ ), jest autorką bardzo ciepłych i kreatywnych obrazków. Tylko za pomocą czarnych smug, które mają oznaczać mnogość dróg i zaakcentować niebezpieczeństwo, pokazuje w subtelny sposób najgorszą stronę zgubienia się. To bardzo ciekawy zabieg, idealnie dopasowany dla małego odbiorcy.

 

 

 

 

Mając w domu małego odkrywcę, to pozycja obowiązkowa. To bardzo ważne nauczyć dziecko jak powinno zachowywać się w wyjątkowych sytuacjach. Oczywiście, zawsze mamy nadzieję, żeby do takiego momentu w ogóle nie doszło, ale będziemy na pewno bardziej spokojni wiedząc, że zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.facebook.com/wydawcadwukropek/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--