Seria: ,,Pilotka”
Tytuły: ,,Strażaczka” oraz ,,Agentka”
Autor: Piotr Wawrzeniuk
Ilustracje: Dorota Wojciechowska
Wydawnictwo: Poławiacze Pereł
Rok wydania: 2015 oraz 2016
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Chciałabym Wam opowiedzieć o niezwykłej serii książek ,,Pilotka”. Jest nowoczesna, inteligentna i przede wszystkim szalenie ważna.
W dobie współczesnych mam, którym brak zainteresowań, które oddają czas tylko dziecku, zapominając o sobie i swoich potrzebach, taka seria to wartościowy apel, który co ciekawe, skierowany jest właśnie do najmłodszych. Oczywiście nie ma nic złego w wyłącznej opiece nad maluchem, jednak trzeba bardzo doceniać mamy, które pracują nie tylko na jeden etat, ale na kilka.
Zresztą nie tylko o mamach tutaj mowa! Seria składa się z czterech tomów:
I tom „Kosmonautka”
II tom „Strażaczka”
III tom „Agentka”
IV tom: roboczy tytuł „TATA” – będzie dostępny już wkrótce!
Ja z niecierpliwością oczekuję również ostatniej części. Skupmy się jednak teraz na trzech pozostałych, a szczególnie na ,,Strażaczce” oraz ,,Agentce”.
Seria pokazuje, że każda mama jest istotą wyjątkową. Może w nocy czuwać cały dzień przy łóżku chorego malucha, żeby już rano przeobrazić się w dzielną kaskaderkę czy nieustraszoną strażaczkę.
Każdy tytuł to opis 12 mam. Książki składają się na wiele krótkich wierszy, gdzie każdy poświęcony jest jakiemuś zawodowi. Nie są to profesje typowo kobiece, wręcz przeciwnie. Ta seria stara się przełamywać stereotypy, dlatego znajdziemy tu historie o mamach grabarkach, dyrygentkach, informatyczkach czy mamach taksówkarkach.
W każdym wierszu autor zawarł trzy elementy o zawodzie. Pierwszy to jego nazwa, drugi życie zawodowe i związane z nim czynności, a trzeci nawiązuje do rodziny.
W każdym z wierszy ukryty jest także jeden lub więcej żartów słownych, związanych z opisywanym zawodem. W ten sposób dzieci poznają znaczenie kolokwializmów oraz uczą się ich używać. Przykłady? Bardzo proszę:
,,Moja mama jest elektryczką. (…) W weekendy instalujemy się na kanapie i w napięciu oglądamy seriale.” Piotr Wawrzeniuk, Strażaczka, str.9
,,Moja mama jest złotniczką. (…) Trenujemy wspólnie karate, które u mamy jest najwyższej próby.” Piotr Wawrzeniuk, Agentka, str. 27
Każdy zawód jest także odpowiednio zilustrowany, zresztą cała seria stoi estetycznie na bardzo wysokim poziomie. Tę zasługę należy przypisywać ilustratorce Dorocie Wojciechowskiej. Każda z książek serii posiada jeden, dominujący kolor. W ,,Kosmonautce” jest to różowy, w ,,Strażaczce” czerwony, a w ,,Agentce” pomarańczowy.
Ilustracje są także humorystyczne, podobnie jak i warstwa tekstowa, dlatego wszystko razem pięknie się komponuje. Poza tym są po prostu ładne i patrzenie na nie sprawia dużo przyjemności.
Będąc w temacie estetycznych doznań, warto wspomnieć także o samym wydaniu. Serię charakteryzuje gruba okładka oraz kwadratowy format. Papier użyty na strony jest także bardzo dobrej jakości.
Czym różnią się poszczególne książeczki?
Oczywiście zawodami i z każdą kolejną jest nam, czytelnikom, dostarczane coraz więcej ciekawych przykładów. Poza tym nie są one ułożone w jakimś kluczu, ale razem bardzo dobrze wyglądają na regale 😉
Trzeba także napisać o przygotowaniu merytorycznym do tej serii. Tutaj swoją cegiełkę dołożył sam prof. Mirosław Bańko, którego wiedza z zakresu językoznawstwa oraz nauk humanistycznych jest godna podziwu.
Seria została także doceniona w różnych konkursach. ,,Kosmonautka” otrzymała Wyróżnienie w XIII edycji konkursu ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU, organizowanym przez KOPD, Nominację w konkursie ,,Najlepsza polska książka dla dzieci 2014” oraz Białego Kruka 2015 (White Raven 2015).
TUTAJ KUPISZ ,,Strażaczkę”:
TUTAJ KUPISZ ,,Agentkę”:
Polecam tę serię dla wszystkich przedszkolaków i powyżej. Dla dziewczynek i chłopców, bez podziałów. Dokładnie tak, jak w tych książkach. Zwracajmy dzieciom uwagę, że nie ma rzeczy niemożliwych, każdy może być kim tylko chce, a stereotypy odłóżmy do lamusa.
Link do strony wydawnictwa: https://www.polawiaczeperel.com.pl/seria-pilotka
1 komentarz. Zostaw komentarz
[…] się dokładnie 6 lat temu, 8-ego marca 2014 roku. Kolejno, światło dzienne zobaczyły także ,,Strażaczka” i ,,Agentka” (o nich także pojawiła się recenzja, kliknijcie w tytuły, żeby się przenieść do […]