fbpx

Włącz DEMOkrację – recenzja

Tytuł: ,,Włącz DEMOkrację

Autor: Robert Biedroń

Ilustracje: Marek Szymczak

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Wczoraj obchodziliśmy wielkie święto państwowe: Narodowe Święto Trzeciego Maja, czyli po prostu dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja. To doskonały moment, żeby opowiedzieć sobie trochę o książce, która uczy najmłodszych podstawowych pojęć związanych z naszym krajem.

 

,,Włącz DEMOkrację” to niezwykła książka, bo napisał ją polityk, Robert Biedroń. Można określić ją także jako grę paragrafową. Na początku miałam pewne obawy czy osoba, która z dziećmi ma raczej niewiele wspólnego, będzie potrafiła do nich dotrzeć. Z drugiej strony, bałam się także demagogicznych haseł i patetycznego tonu, który mógłby zniechęcić najmłodszych do polityki.

 

Moje obawy okazały się jednak bezzasadne. Oprócz naprawdę przystępnego języka,  Robert Biedroń proponuje bardzo ciekawe rozwiązanie. Sugeruje, żeby politykę porównać z grą i swoją książkę również zamienia w rozgrywkę. Są dwie możliwości na jakie może zdecydować się gracz, albo się zaangażuje albo będzie biernym obserwatorem.

Jak sami możecie się domyśleć, ta pierwsza opcja jest dużo korzystniejsza! Uczy młodego człowieka, żeby nie stać z boku, ale aktywnie uczestniczyć w życiu swojej społeczności, a nawet swojego kraju.

 

 

 

Bardzo pochwalam i cieszę się, że powstała inicjatywa wydania takiej książki. Wszyscy wiemy jak trudno zaangażować dorosłego obywatela do jakiejkolwiek aktywności na arenie politycznej. Być może jest to właśnie spowodowane niewystarczającą edukacją w szkole.

 

Kiedy młoda osoba przyswaja pojęcia związane z krajem w którym żyje, ale przede wszystkim ktoś pokazuje jej procesy jakie w nim zachodzą, będzie jej łatwiej na angażowanie się w społeczność jako dorosła.

 

,,Włącz DEMOkrację” oprócz bardzo przyjemnych ilustracji Marka Szymczaka, które mogą kojarzyć się trochę z grafiką popularnej gry Minecraft, książka bogata jest także w różnego rodzaju objaśnienia i komentarze. Możemy w niej spotkać np. ,,pigułkę wiedzy”, która tłumaczy skomplikowaną dla dziecka terminologię. Robert Biedroń przytacza także wiele przykładów, które będą doskonale zrozumiałe dla najmłodszych. Mówi na przykład o pełnieniu przez państwo funkcji zewnętrzno – reprezentacyjnej i porównuje ją do roli kapitana drużyny piłkarskiej na meczach międzynarodowych.

 

 

 

 

Bardzo podoba mi się także pomysł z punktacją, czyli nagradzaniem czytelnika za podejmowane decyzje. Nawet, jeżeli jest ona błędna, czyli niezgodna z zamysłem autora, są uczestnikowi gry przyznawane punkty. Robert Biedroń stara się książką zmotywować młode osoby do udziału w życiu politycznym, ale równocześnie pokazuje, że jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, żeby się w nie angażować to także nie jest to powód, aby nie przyznawać mu żadnych punktów.

 

 

 

 

Czym w ogóle jest demokracja? Czy to książka, której celem jest wyłącznie pochwała tego ustroju? Absolutnie nie. Robert Biedroń daje dzieciom narzędzie, którym sami powinni nauczyć się posługiwać. Taka książka na pewno im pomoże bardziej świadomie patrzeć na tak odległe tematy, jakim wydaje się być polityka.

 

Jak przyznaje sam autor: ,,Czy jedna demokracja to ustrój idealny? Wcale tak nie uważam. (…) Powtórzmy jednak za Churchillem: do tej pory nie wymyślono nic lepszego”.

 

 

 

,,Włącz DEMOkrację” jest świetną pozycją dla dzieci już od 6-ego roku życia. Najwięcej przyjemności będą czerpać z niej osoby, które już samodzielnie czytają, jednak nawet taka próba przejścia tej książki z rodzicami, może bardzo dużo nauczyć młodego obywatela 😉

 

Świetnym pomysłem byłoby też korzystanie z niej na lekcjach języka polskiego lub historii. Mam nadzieję, że zainspiruje ona dzieci do zainteresowania się polityką i sprawi, że w Polsce w przyszłości będzie więcej świadomych obywateli.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,110310,Wlacz-DEMOkracje

 

 

Poprzedni wpis
Sentymentalna podróż: perełki z lat 1969 – 1972, wyd. Nasza Księgarnia
Następny wpis
Pierwsze Obrazy – nowość od Wydawnictwa Dwie Siostry
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód, były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja
Menu