Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego – recenzja

Tytuł: Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego

Autor: Anna Czerwińska – Rydel

Ilustracje: Dorota Wojciechowska

Wydawnictwo: Przygotowalnia

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Czy znacie to uczucie, kiedy budzicie się rano, przez okno wpadają ciepłe promienie słońca i cały świat wydaje się od razu piękniejszy? Kornel Makuszyński wyjątkowo celebrował ten moment. Uważał, że słońce i kryjąca się w nim radość jest odpowiedzią na każdy smutek.

Życie tego niezwykłego człowieka opisała Anna Czerwińska – Rydel w książce ,,Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego”.  Szczerze mówiąc, dawno nie czytałam tak dobrej książki opartej o wątki historyczne.

Autorka doskonale przygotowała się do tego zadania. Wybrała wątki, które najbardziej mogą zainteresować młodego czytelnika. Poza tym jej styl jest lekki i przyjemny. Książkę wręcz pochłania się na raz.

Anna Czerwińska – Rydel specjalizuje się w pisaniu książek opartych o postacie historyczne. ,,Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego” nie jest nową książką, ale została wznowiona przez Wydawnictwo Przygotowalnia w sposób bezbłędny.

Widać ogrom pracy włożony w ten tytuł. Książka jest dopracowana pod każdym względem. Począwszy od fenomenalnych ilustracji Doroty Wojciechowskiej, po redakcję, skład, a nawet wybór papieru.

,,Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego” rozpoczyna się wątkiem współczesnym, który przenosi nas do Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Willi ,,Opolanka” w Zakopanem. Czytelnik poznaje tam Agnieszkę Karpiel, kustoszkę powyższej instytucji.

Przez losowy splot wypadków jedna z szaf nie zostaje odpowiednio zabezpieczona przed zamknięciem muzeum. Silny wiatr wkrada się do jednego z pomieszczeń i ujawnia tajną skrytkę w szafie, w której znajduje się nieznany dokąd dokument. Dokument ten poznajemy czytając go jako pani kustosz.

Jest to nic innego jak właściwa treść książki, czyli opis życia Kornela Makuszyńskiego. Począwszy od jego narodzin, aż po ostatnie dni jego egzystencji. Autorka wyjątkowo skupia się na latach jego dzieciństwa, pokazując jego ogromną miłość do poezji, prozy i przede wszystkim dzieci.

,,Sto razy już mówiłem, gadałem bez końca

i wciąż będę wszystkim smutnym przypominał,

że dom, w którym jest książka, jest przybytkiem słońca.

A dom, w którym jej nie ma, to mroczny kryminał…”

Kornel Makuszyński

Zawsze powtarzam, że doskonale można poznać autora czytając to, co napisał. Między zdaniami prześwituje wtedy jego prawdziwa osobowość, jego poglądy, lęki czy marzenia. I rzeczywiście. Czytając takie klasyki jak ,,O dwóch takich, co ukradli księżyc”, ,,Panna z mokrą głową”, ,,120 przygód Koziołka Matołka” czy chociażby ,,Szatan z siódmej klasy” można dostrzec gdzieś w ich bohaterach cień pana Kornela.

,,Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego” to książka doskonała pod każdym względem. Zachwyca wizualnie i wzrusza treściowo. Pokazuje jak wielka siła tkwi w ludzkim uśmiechu.

Polecam ją każdemu uczniowi szkoły podstawowej i starszym czytelnikom. Mam nadzieję, że i oni zapałają szczerą miłością do tego wielkiego człowieka, który nauczał ,,żarliwie, czasem wesoło, czasem smutno, miłosierdzia.” (Anna Czerwińska – Rydel, Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego, Rozdział XXXI, str.111).

Link do strony wydawnictwa: http://www.przygotowalnia.com/makuszynski.html

Zachęcam także do obejrzenia wideo z odpakowywania paczki od Przygotowalni: https://www.youtube.com/watch?v=J8Wj9xbwknw

Poprzedni wpis
Gdzie jest lodziarz? – recenzja
Następny wpis
Sentymentalna podróż: perełki z lat 1969 – 1972, wyd. Nasza Księgarnia
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, Anna Czerwińska - Rydel, biografia, Dorota Wojciechowska, Kornel Makuszyński, Koziołek Matołek, książka dla dzieci, książka dla nastolatka, lektura obowiązkowa, Panna z mokrą głową, Przygotowalnia, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego, Szatan z siódmej klasy, Wydawnictwo Przygotowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja