➜ Tytuł: Celestia
➜ Scenariusz: Manuele Fior
➜ Rysunki: Manuele Fior
➜ Tłumaczenie: Paulina Gorzkowska
➜ Wydawnictwo: Kultura Gniewu
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Kiedy jawa miesza się z wizjami sennymi, a pojęcie czasu zatacza koło i przestaje istnieć – w głowach czytelników może słusznie pojawić się pytanie: co naprawdę ma znaczenie. Gdy cała ludzkość musi zgromadzić się na ostatnich skrawkach lądu, poszukuje często sensu nawet tam, gdzie go nie ma.
Zabawa konwencją końca świata
,,Celestia” to powieść graficzna Manuele Fior, autora ,,Pięciu tysięcy kilometrów na sekundkę” – komiksu, który również nieskromnie pojawia się w kadrze świeżo wydaje pozycji przez Kulturę Gniewu. Artysta wypływa w swojej historii na dalej wody wyobraźni, bawiąc się konwencją i co rusz podrzucając odbiorcom małe pakunki pełne tajemnic, zagadek czy zapętlonej w sobie fabule.
WIELKA INWAZJA
PRZYSZŁA OD MORZA.
ROZLAŁA SIĘ NA LĄD,
W KIERUNKU PÓŁNOCY.
WIELU UCIEKŁO.
INNI ZNALEŹLI SCHRONIENIE
NA MAŁEJ WYSPIE W LAGUNIE. (…)
Manuele Fior, Celestia
Smutny Pierrot
Nie szukajcie w tej opowieści logiki. ,,Celestia” choć stara się bazować na szczątkowych informacjach dotyczących genezy tego, czym jest teraz, zupełnie nie zagłębia się w swoje fundamenty uniwersum. Dostarcza czytelnikowi wyłącznie niezbędnych wiadomości, nie czując potrzeby merytorycznego wsparcia i urzeczywistnienia tej historii.
Komiks ten nie musi być bowiem wiarygodny, żeby był wciągający. Koncentruje się przede wszystkim na postaci głównego bohatera – enigmatycznego Pierrota, który już odgórnie nosi w sobie pewien balast w postaci smutku, ale jest także kordianowsko romantyczny.
Droga pozbawiona celu
W ,,Celestii” choć bohaterowie próbują uciec od swego przeznaczenia, to i tak finalnie wracają do punktu wyjścia. Ich życia zostały już wymyślone, a jedynym zadaniem postaci jest po prostu kolejny raz odegrać swoje role.
,,Celestia” to zdecydowanie komiks nietuzinkowy, pozostawiający miejsce na interpretacje oraz refleksje. To bardzo specyficzny rodzaj narracji, dlatego nie ma co zakładać, że spodoba się każdemu. Z pewnością docenią go osoby poszukujące pięknych kadrów oraz wspaniałego świadectwa wyobraźni. Bo ,,Celestia” jest na swój sposób zarówno filmowa, graficzna jak i poetycka.
Polecam ją odbiorcom pełnoletnim.
Link do strony wydawnictwa: https://kultura.com.pl/kultura-gniewu/460-celestia.html