Palce lizać, czyli wybuchowy deser! – recenzja

Tytuł: Palce lizać, czyli wybuchowy deser!
Autor: Dawid Chybalski
Ilustracje: Dawid Chybalski
Wydawnictwo: Fundacja Nieco Kultury
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: ma dużo zalet

Jednego dnia może dojść do wielu katastrof (a nawet kotastrof). Na przykład można nie posłuchać dziadka i odebrać telefon. Następnie wystarczy przyjąć zamówienie na tort i choć nigdy wcześniej nic się nie piekło – oprzeć całą swoją wiedzę na przepisie… który ze względu na brak znajomości liter, rozumie się tylko połowicznie.

Czy ma szansę wyniknąć z tego coś dobrego? I co powie dziadek, kiedy wróci ze swojego ważnego zjazdu cukierników?

Dzieci się nudzą 

,,Palce lizać, czyli wybuchowy deser!” to książka Dawida Chybalskiego – twórcy teatralnego, redaktora oraz grafika. W tej publikacji dla dzieci stworzył on nie tylko tekst, ale również oprawę graficzną. Kolażowe ilustracje łączące czarno-białe obrazki z kolorowymi, realistycznymi grafikami świetnie się tutaj sprawdziły.

Książka zaczyna się od tego, co może przydarzyć się małym i dużym, kiedy potwornie się nudzą. Dzieci Mela i Miłek zostali sami w cukierni swojego dziadka, gdy ten pojechał na coroczny zjazd cukierników. Co wydarzyło się podczas jego nieobecności?

Brak doświadczenia i wybujała wyobraźnia

Maluchy szukając dla siebie zajęcia, mimo zaleceń dziadka, odbierają jego służbowy telefon. Mało tego – przyjmują zamówienie na tort od pani w potrzebie, choć wiedzą, że aby dostarczyć deser, będą musiały same go przygotować.

Kłopotem może się okazać ich nieumiejętność poprawnego czytania, brak doświadczenia i… wybujała wyobraźnia! W jaki sposób tytuł książki ,,Palce lizać, czyli wybuchowy deser!” przełoży się na fabułę? Koniecznie sięgnijcie po książkę, żeby to sprawdzić!

Humor i powaga

Pozycja przedstawia bardzo prostą historię o tym, że każdy czasami popełnia błędy. Dzieci ucząc się nowych rzeczy, mają po drodze rozmaite potknięcia, ale dzięki temu zapamiętują jak postępować prawidłowo. Ważne, by umiały przyznać się do swoich błędów, chętnie zgłaszały się po pomoc do kogoś dorosłego i chciały zdobywać nową wiedzę.

Choć w ,,Palce lizać” pojawiają się rozmaite wątki, np. wątki humorystyczne, takie jak bicie jajek rękawicami bokserskim czy dodawanie do ciasta proszku do… prania(!) – to jednak jest coś, czego nigdy nie pochwalam się w książkach dla dzieci. Mam na myśli karmienie zwierząt czekoladą i brak informacji, że taka ,,zabawa” może dla pupila okazać się śmiertelnie niebezpieczna.

Palce lizać na deskach teatru!

,,Palce lizać, czyli wybuchowy deser” to ciekawy pomysł na fabułkę, zrealizowany w poprawny sposób. Niewielkie zastrzeżenia można mieć tylko do niefortunnych kalk językowych, błędów redakcyjnych czy tych polegających na samym składzie książki.

Lektura opiera się jednak na solidnych dialogach, bo… poniekąd została stworzona przede wszystkim z myślą o spektaklu! Jestem bardzo ciekawa jak prezentuje się opowieść o Meli i Miłku na deskach teatru. Sam proces przygotowywania tortu musi być tam niezłą zabawą! 

Książka dostępna jest również jako ebook i audiobook. Będzie odpowiednia dla odbiorców powyżej 6 roku życia.

Link do strony wydawcy: https://www.niecokultury.pl/palce-lizac-czyli-wybuchowy-deser


Poprzedni wpis
Donżon: Wydanie zbiorcze 5 – recenzja kultowego komiksu
Następny wpis
Sylvanian Families. Domek nad jeziorem – recenzja zabawki
Tags: +6, +7, +8, +9, 2023, adaptacja, bliźniacy, blog książkowy, cukiernictwo, Dawid Chybalski, Fundacja Nieco Kultury, gotowanie, kot, książki dla dzieci, Nieco Kultury, odpowiedzialność, palce lizać, Palce lizać czyli wybuchowy deser!, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rodzeństwo, samodzielność, spektakl dla dzieci, tort

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja