Tajemnica Hotelu Grandspejszyn – recenzja

Tytuł: Tajemnica Hotelu Grandspejszyn
Autorka: Anna Mietelska
Ilustracje: Anna Mietelska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

W jaki sposób świat może zostać uratowany przez dżem morelowy? Dlaczego dobrze jest wierzyć w odrobinę magii? I jak pięknie uzupełniają się różne osobowości w obliczu… nagłego zagrożenia?

Kiedy w zapowiedziach Wydawnictwa Nasza Księgarnia zobaczyłam książkę ,,Tajemnica Hotelu Grandspejszyn” Anny Mietelskiej, zachwyciłam się jej okładką. A że uważam, że okładka to niezwykle istotna część lektury, stwierdziłam niezwłocznie: ta nowość zdecydowanie będzie warta uwagi.

Na pierwszy rzut oka skojarzyła mi się z bestsellerowym ,,W Jeżynowym Grodzie” Jill Barklem. Podczas poznawania okazała się jednak nieco inna w wymownie. Dlaczego? Czytajcie dalej.

Hotel Grandspejszyn i jego goście

Przede wszystkim – bohaterowie. Anna Mietelska początkowo stworzyła postacie z filcu, które później przeniosła do swoich opowieści i na piękne ilustracje. Fabułę poznajemy właśnie przez pryzmat pana i pani Łilkinson, czyli właścicieli hotelu, ale także nieco ekscentrycznego naukowca pana Misia, zatroskanego pana Liblinga, zdolnej majsterkowiczki Mo, szybkiego Dżersiego czy uroczej Ajmi. 

Bohaterowie bardzo się od siebie różnią. Każdy odgrywa znaczącą rolę w całej historii, choć postacie mają też swoje prywatne opowieści, które nadają im wielowymiarowości. To właśnie one sprawiają, że ,,Tajemnica Hotelu Grandspejszyn” przyciąga do siebie jak magnes.

Nagła wizja końca świata

Fabuła jest dość prosta. Mając taki miks różnych osobowości pod jednym dachem, autorka serwuje słodki sok z berberysu, ciepłą, przytulną atmosferę oraz drobne, poboczne wątki, aby w pewnym momencie zaskoczyć czytelników… zagładą świata! Na tym beztroskim obrazku oferującym spokój, szacunek i poczucie bezpieczeństwa, pojawia się więc wyraźna rysa burząca dotychczasowy porządek. 

Kosmiczne wyładowania mogą spowodować paskudne konsekwencje, a jedynymi, którzy mogą im zapobiec, są mieszkańcy Hotelu Grandspejszyn. Ten sensacyjny akcent umiejscowiony w świecie z kilku pierwszych rozdziałów, wywołał we mnie pewien opór. 

To jeszcze nie koniec?

Moim zdaniem znacznie lepiej byłoby wykorzystać to piękne uniwersum oraz wspaniałych bohaterów w innym celu. Taka kosmiczna katastrofa z którą ciężko się utożsamić młodym czytelnikom sprawia, że oddalają się oni od fabuły. Nie znaczy to jednak, że po ,,Tajemnicę Hotelu Grandspejszyn” nie warto sięgnąć. Wręcz przeciwnie – to opowiadana poetyckim językiem ładna historia, która po prostu nie jest w 100% trafiona z wizualną konwencją całości.

Zakończenie książki daje jednak nadzieję, że autorka zabierze nas wkrótce w inną przygodę. Przygodę, którą mam nadzieję pokocham tak samo jak wszystkich bohaterów.

Polecam ,,Tajemnicę Hotelu Grandspejszyn” dzieciom powyżej 6 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/tajemnica-hotelu-grandspejszyn/p3126.html


Poprzedni wpis
Książki na Dzień Babci i Dzień Dziadka – recenzja
Następny wpis
Giganci. Celestin. Tom 4 – recenzja komiksu
Tags: +10, +11, +6, +7, +8, +9, 2022, Anna Mietelska, blog książkowy, hotel, koniec świata, książka na prezent, książki dla dzieci, książki ilustrowane, Nasza Księgarnia, polscy autorzy, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Tajemnica Hotelu Grandspejszyn, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, zbiór opowiadań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja