➜ Tytuł: Karpaccy muzykanci
➜ Autorka: Joanna Sarnecka
➜ Ilustracje: Gabriela Gorączko
➜ Wydawnictwo: Libra
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Nie bez powodu mówi się, że muzyka łączy ludzi. Nieważne kim się jest, ile ma się lat i w jakim języku się mówi – energiczne lub rzewne dźwięki poruszają wewnętrzne struny i można razem tańczyć lub płakać.
,,Karpaccy muzykanci” to ostatnia nowość, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Libra. Piękna baśń autorki Joanny Sarneckiej z ilustracjami Gabrieli Gorączko, którą możecie już kojarzyć m.in. z nagradzanej pozycji pod tytułem ,,Leśna sprawa”.
CZAS ZEBRAĆ KAPELĘ
Pisana poetyckiem językiem opowieść to historia pewnego chochlika, który pojawia się na świecie nie wiadomo skąd i za namową pewnej wiewiórki – chce poznać swoje imię. Zanim jednak wyruszy w podróż z misją dowiedzenia się jak się nazywa, dostaje inne zadanie od orła.
Już na wiosnę ma odbyć się weselicho na cześć jego i jego narzeczonej orlicy. Chochlik będzie muzykował na tym wydarzeniu, ale wcześniej musi zebrać swoją kapelę. Ze świadomością, że nie ma wiele czasu, a przecież nie zna żadnego muzyka, bo dopiero co, pojawił się na tym świecie – wyrusza pełen wiary i nadziei.
PASJA DO MUZYKOWANIA
Akcja ,,Karpackich muzykantów” – jak sama nazwa wskazuje, toczy się na rozległej powierzchni Karpat. Przecina Rumunię, Słowację i Ukrainę, żeby finalnie powrócić do Polski. Konstrukcja opowiadania rzeczywiście przypomina tradycyjną baśń, gdzie główny bohater wyrusza z misją i po drodze zbiera ,,dzielnych wojów”.
W typ wypadku zamiast wojów są muzykanci. Zwierzęta różnego gatunku, bardzo od siebie inne, a jednak połączone pasją do muzykowania.
DROGA DO ODNALEZIENIA SIEBIE
Ta książka ma kojący wpływ na czytelnika. Jej ponadczasowy wydźwięk oraz wielobarwne, bogate w regionalizmy ilustracje sprawiają, że opowieść wydaje się każdemu z odbiorców bliska. Motyw poszukiwania siebie, zawiązywania przyjaźni, ale przede wszystkim – odnalezienia tego, co kocha się robić, pozwala wierzyć, że na każdego czeka gdzieś taka grupa karpackich muzykantów.
Dodatkowo, książka wplata w treść wiele nazw instrumentów, które na samym końcu zostają bardzo ciekawie wyjaśnione w słowniczku.
PODSUMOWANIE
Polecam ,,Karpackich muzykantów” dzieciom już powyżej 3 roku życia. To mądra i piękna książka, która zachwyca bliskością natury i magią Karpat. Podejrzewam, że zajmie ważne miejsce na regałach w prywatnych biblioteczkach wielu czytelników.
Link do strony Wydawnictwa: http://wydawnictwo.libra.pl/?wpsc-product=karpaccy-muzykanci