Mała Nina – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Mała Nina
 Autorka: Sophie Scherrer
➜ Tłumaczenie: Marta Krzemińska
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2022
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Dzieci często słyną z bycia bezpośrednimi oraz szczerymi. Robią to, na co mają ochotę i rzadko zdarza im się myśleć o konsekwencjach. Czasami ich fantazja oraz pomysły wywołują co prawda u dorosłych nerwowe bicie serca, jednak to właśnie dzieci, jak nikt inny, potrafią w pełni docenić, że życie jest piękne.

,,Mała Nina” to zbiór opowiastek z życia ośmioletniej (a w zasadzie już dziewięcioletniej) tytułowej bohaterki. Autorką książki jest niemiecka pisarka Sophie Scherrer. Wydawnictwo Wilga wznowiło lekturę po kilku latach, ponieważ wcześniejsze wydanie z 2015 roku wyprzedało się na pniu!

KIM JEST NINA?

Nina to bardzo charyzmatyczna dziewczynka, która może przypominać połączenie niepokornej Pippi i wszędobylskiego Mikołajka. Mieszka sama z mamą w dużym domu z ogrodem i regularnie jeździ na weekendy do swojego taty do innego miasta. Jej rodzice rozwiedli się przed kilkoma laty, bo zbyt często się kłócili. 

Ninie czasami brakuje prawdziwych rodzinnych świąt, ale dostrzega też w swojej sytuacji pozytywy – obchodzi podwójnie urodziny, Boże Narodzenie czy Dzień Dziecka. Dostaje podwójne prezenty i czuje się szczęśliwa.

DECYZJE I ICH KONSEKWENCJE

,,Mała Nina” to z jednej strony książka, która pełna jest niepokojących pomysłów głównej bohaterki. Samotna wyprawa do sklepu zoologicznego i kupno świnki morskiej, a później urządzenie jej chrztu szampanem – to wątki, które wywołały u mnie poczucie dyskomfortu.

Z drugiej strony, Nina bardzo kocha wszystkie zwierzęta i w swoich wyborach kieruje się wyłącznie ich dobrem. Autorka stara się także, żeby podkreślić z czym wiążą się niektóre decyzje dziewczynki. Nie jest to zdecydowanie książka moralizatorska, ale jednak konsekwencje czynów Niny zostają zawsze bardzo dobrze nakreślone.

ZWIERZĄTKO, RODZINA I BÓG

Mam wrażenie, że w ,,Małej Ninie” jest właśnie kilka takich tematów, które wyjątkowo wysuwają się na pierwszy plan. Oprócz wspomnianego zwierzątka domowego, bardzo często autorka pisze jak czuje się główna bohaterka w kontekście relacji z rodzicami. Kiedy tata Niny poznaje nową przyjaciółkę lub kiedy jej mama zaczyna umawiać się ze znajomym lekarzem – Nina dzielnie odnajduje się w kolejnych sytuacjach.

Wiele stron poświęcono również kwestii religii. Nina, już jako kilkulatka, na własne życzenie przystępuje do chrztu, żeby później móc z klasą wziąć udział w pierwszej komunii. Ten wątek został rozpisany w taki sposób, że doskonale zaspokoi ciekawość zarówno dzieci wychowujących się w rodzinach ateistycznych, katolickich czy wyznających zupełnie inną wiarę.

NAJWIĘKSZE ATUTY TEJ KSIĄŻKI

I choć mam wrażenie, że kilka z tematów w ,,Małej Ninie” wymagają przedyskutowania dzieci z rodzicami, to jednocześnie jestem pewna, że ta książka wciągnie w wir czytania każdego młodszego odbiorcę! Napisana jest niezwykle przyjemnym, prostym językiem. Krótkie, pełne dynamiki zdania, uzupełniane są graficznymi elementami o intensywnym kolorze czerwonej farby panton.

Niny po prostu nie da się nie lubić. To ciekawa świata dziewczynka, która marzy o tym, czego chce większość dzieci i potrafi dostrzec pozytywy każdej sytuacji.

Polecam ,,Małą Ninę” dzieciom powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/mala-nina-sophie-scherrer-skucbde754c1affb861d19d.html

 


Poprzedni wpis
Chopin, miś i szczęśliwa siódemka – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Może – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +9, 2022, blog książkowy, bóg, chrzest, książki dla dzieci, Mała Nina, Marta Krzemińska, pierwsza komunia, recenzje książek dla dzieci, religia, Sophie Scherrer, świnka morska, Wilga, Wydawnictwo Wilga, zwierzątko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja