Płaszcz i szpony. Integral II – recenzja

Tytuł: Płaszcz i szpony. Integral II

Seria: Płaszcz i szpony

Scenariusz: Alain Ayroles

Rysunki: Jean-Luc Masbou

Tłumaczenie: Wojciech Birek

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2021

Objętość:  prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Mam dla Was zadanie – wyobraźcie sobie połączenie ,,Pana Tadeusza”, ,,Trzech muszkieterów” oraz ,,Świata Dysku” w jednej powieści. Brzmi nieprawdopodobnie? Być może – do chwili, kiedy nie zanurzycie się w drugim tomie wspaniałej, komiksowej serii ,,Płaszcza i szponów”! 

 

W 2020 roku pisałam o ,,Płaszcz i szpony. Integral I – ponad 250-stronicowej historii, w której główne role odgrywało dwóch nieustraszonych i chętnych do pojedynków jegomości – wilk Lope de Villalobos oraz lis Don Armando Raynal de Maupertuis. Nie bez znaczenia jest także rólka aksamitnego królika Euzebiusza.

 

 

Z wielką niecierpliwością sięgam do drugiego i zarazem ostatniego tomu ,,Płaszcz i szpony. Integral II”, który to jest bezpośrednią kontynuacją losów postaci, składającą się na pięć zbiorczych aktów. Jej twórcami są Alain Ayroles oraz Jean-Luc Masbou.

 

Od razu przestrzegę tych, którzy jeszcze nie znają tej serii – naprawdę warto najpierw sięgnąć do początkowych historii, żeby w porządku chronologicznym podążać za fabułą. W drugim tomie bowiem wszystkie wątki są kontynuowane i rozwijane, a w ostatnim akcie znajdują mniej lub bardziej szczęśliwe rozwiązanie.

 

 

 

W ,,Płaszcz i szpony. Integral II” przenosimy się z bohaterami na… Księżyc. Kto jednak spodziewa się pokrytej ziemi pyłem i trudności z oddychaniem – zostanie zaskoczony. Na Księżycu panują inne zasady – także pod względem polityki oraz pojedynków. Nawet waluta jest tutaj diametralnie różna. Rosnące na drzewach złoto nie cieszy się wielką popularnością. Prawdziwym bogactwem na Księżycu szczycą się ci, którzy potrafią… rymować.

 

I właśnie do tego cudownego i pełnego niespodzianek świata trafiają nasi compadres. Wraz ze swoimi przyjaciółmi podążają za dziedzictwem jednej z bohaterek – Seleny. Nie są jednak sami. W tym sezonie destynacja księżycowa jest wyjątkowo modna i tamten kierunek obierają również wszelkiego rodzaju szubrawcy. Ich przywleczona z Ziemi chęć do bijatyk oraz wprowadzania własnych porządków, szybko wywoła na spokojnym do tej pory Księżycu chaos. Wilk z lisem będą musieli ruszyć na poszukiwania nijakiego Zbrojmistrza, by ten przywrócił pokój do pokrytego kraterami państwa.

 

 

 

,,Płaszcz i szpony. Integral II” zaskoczy miłośników tego uniwersum zupełnie nowym, świeżym podejściem. Choć mamy tutaj tych samych bohaterów – ich przygody, sposób budowania świata, a także decyzje przechodzą ważne przemiany. Nawet stereotypowe ujęcie kobiet zostaje w pewnym momencie przełamane, co przynosi wspaniałe efekty. Nie zmieniają się wątki romantyczne, pełne emocji i dynamiki kadry z pojedynkami czy przyjaźnie wystawiane na próbę.

 

Komiks jest bez zarzutu także w warstwie wizualnej. Oddanie z jakim kreowane są kolejne destynacje, detale oraz paleta barw – to wszystko sprawia, że od ,,Płaszcza i szponów” trudno się oderwać.

 

Jeżeli poszukujecie sprawdzonego pomysłu na prezent dla fana wciągających powieści obrazkowych – bardzo rekomenduję tę serię. Będzie odpowiednia dla każdego powyżej 13 roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Płaszcz+i+szpony.+Integral+II/pokaz.html

 

 

Poprzedni wpis
Na ryneczku – recenzja
Następny wpis
W cieniu drzew. Podmuch zimy – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja